https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Afet İmar Fonu bu hafta TBMM gündeminde olacak. - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Afet İmar Fonu bu hafta TBMM gündeminde olacak.

Afet İmar Fonu bu hafta TBMM gündeminde olacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, Afet İmar Fonu kurulmasını öngören yasa tasarısı ile çevre düzenlemelerini içeren yasa tasarısının yasalaşması için yoğun mesai harcayacak. Adalet Komisyonu’ndaki dosyalar da Meclis’e taşınacak konular arasında yer alıyor. TBMM’nin resmi internet sitesinde yer alan haftalık programa göre meclis, önemli konuların tartışılacağı yoğun bir haftaya daha giriyor.

14 Mart Salı günü haftalık mesaisine başlayacak olan Genel Kurul’da Çevre Kanunu, bazı kanunlar ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı görüşülecek.Teklife göre yer altı otoparkı yapılabilecek. Sahilde otopark ihtiyacını karşılamak için.

Adana Karataş’ta yüksek teknolojili sera projelerinin yapılacağı tarıma dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulacak.


Bolu’da 3.7 büyüklüğünde deprem

Toplam hacmi 100.000 tondan fazla olan tanker, gemi ve diğer deniz taşıtlarına verilecek idari para cezasının değeri 100.000 gros ton üzerinden hesaplanır.

Afet İmar Fonu teklifi Meclis’e geliyor

Afet İmar Fonu’nun kurulmasına ilişkin yasa teklifi daha sonra Genel Kurul’da görüşülecek. Teklif ile afet bölgesi ilan edilen bölgelerde; İmar, altyapı ve üstyapı çalışmaları için gerekli kaynakların temini, yönetimi ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılması amacıyla Afet İmar Fonu kurulacaktır. fon kaynakları; Yurt içi ve yurt dışı parasal bağış, yardım, hibe ve krediler ile bu amaçla bütçeye konulan ödenekler ile yerli ve yabancı sermaye, finansman ve para piyasalarından sağlanan kaynaklardan oluşacaktır.

Dışişleri Komitesi Salı günü yapacağı toplantıda uluslararası anlaşmaların onaylanmasını onaylayan 8 yasa tasarısını görüşecek.

Sanayi ve Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Bilgi ve Teknoloji Komitesi Salı günü toplanıyor. Görüşmede Organize Sanayi Bölgeleri Kanununda Değişiklik Yapan Kanun ve bazı kanunlar görüşülecek. Teklif ile ‘Yeşil Organize Sanayi Bölgesi’ tanımlanacak ve bu Organize Sanayi Bölgeleri belirlenen kriterler kapsamında TSE tarafından belgelendirilecek.

Doğal gaz ithalatı hem BOTAŞ’a hem de özel sektör tüzel kişilerine serbest bırakılacaktır.

Kiralama ilişkisindeki anlaşmazlıklarda arabuluculuk yapmak

Adalet Komisyonu Çarşamba günü toplanacak. Görüşmede, yargıda yeni düzenlemeleri içeren icra ve iflas kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapan kanun tasarısı ele alınacak. Bu teklif ile aile bireylerinin kişisel eşyalarına ve ailenin ortak kullanımına hizmet eden tüm ev eşyalarına el konulamaz. İcra takibine konu olacak tutarı aşan şekilde rezervasyon yapılması yasaklanacaktır.

Konut olarak kullanılan yerlerde haciz, İcra Mahkemesi kararına bağlıdır. Kira ilişkisinden doğan uyuşmazlıklarda arabulucuya başvurmak dava şartı olacaktır.

Mesleğe yeni başlayan avukatlardan ilk beş yıl baro ücreti alınmayacak. Noterler delil tespiti işlemlerini yapabilecektir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın