https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Adil Hayat Derneği Başkanı Çavuşoğlu: Genel af istiyoruz - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Adil Hayat Derneği Başkanı Çavuşoğlu: Genel af istiyoruz

Adil Hayat Derneği Başkanı Çavuşoğlu: Genel af istiyoruz

HABER: Fatou Ardouane

Adil Hayat Derneği Başkanı Mehmet Haluk Çavuşoğlu, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde hasar gören ve tehlikelerle dolu cezaevlerinin boşaltıldığını ve bu cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin başka cezaevlerine nakledildiğini söyledi. Covid-19 yüzünden. 10 ili kapsayan deprem meydana geldi. Tutuklular ailelerine ulaşamadı. Şimdi tehlikeli hapishaneler boşaltılıyor. Adil yargılanma hakkı ihlalleri var. Genel af talep ediyoruz.”

Deprem nedeniyle tehlikeli cezaevleri boşaltıldı. Mahkumlar çevre illere gönderildi. Bingöl M Tipi Kilitli Cezaevi Binası ve Kankırı-E Kapalı Cezaevi, depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle boşaltıldı. Tutuklular çevre illerdeki cezaevlerine nakledildi.


Türkiye, Finlandiya’nın NATO üyeliğini kabul etti

Adil Hayat Derneği Başkanı Haluk Çavuşoğlu, Dokuz8haber’e yaptığı açıklamada, deprem nedeniyle tehlikeli cezaevlerinden tahliye edilen tutuklu ve hükümlülerin başka cezaevlerine nakledildiği bilgisini aldıklarını ve ailelerin tutuklularla iletişim kurmakta güçlük çektiğini belirtti:

“Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesi ile birçok ülke Covid-19 pandemisi için genel af ilan etti. Ülkemizde kapalı cezaevlerindeki mahpuslar ayrımcı bir uygulama kapsamı dışında tutulmuştur. Yakınlarına başsağlığı diliyorum.” felaket olarak nitelendireceğim bu depremde hayatını kaybeden hemşehrilerimizin yakınları tutsaklar ailelerine ulaşmak için bunu yaptı bunun sebebi ise devletin bir acil eylem planı olmaması ve devletin bu durumlar için bir acil eylem planı uygulamalıdır.

Deprem nedeniyle tehlikeli cezaevleri boşaltıldı, mahkumlar çevre illere sevk edildi. Birçok aile ekonomik nedenlerle cezaevlerine gidemedi, şimdi yakınlarını nasıl görecekler? Devlet tutsakları başka cezaevlerine gönderiyor ama gittikleri yerde deprem riski yok mu? Ve devletimizin adil yargılanma hakkı ihlalleri yüzde 77’ye ulaşırken, toplumsal barış adına insanların korku içinde beklediği bu dönemde tutuklular için genel af talep ediyorum.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın