medyauzmani.com
Adana’da değişim: Seyhan Belediye Başkan Adayı Avukat Oya Tekin oldu. Peki Oya Tekin kimdir? – Yerel Haberler

Adana’da değişim: Seyhan Belediye Başkan Adayı Avukat Oya Tekin oldu. Peki Oya Tekin kimdir?

Adana’nın merkez ilçesi olarak Türkiye’nin de en büyük ilçelerinden birisi olarak özel bir önem taşıyan Seyhan İlçesi’nde mevcut başkan Akif Kemal Akay yerine Adana Kadın Kolları Başkanlığı da yapan aktivist avukat Oya Tekin aday gösterildi. 

Tarsus doğumlu olan Oya Tekin, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.1991 yılından bu yana serbest avukat olarak çalışmaktadır.Çalışma yaşamı Hak,Hukuk,Adalet mücadelesi içerisinde geçmiş olan Tekin ,Adana’da çoklu çalışma ve kurumsal avukatlık ofisini oluşturan ilk kadınlardandır.

Yüksek lisansını Mersin Üniversitesi Kadın Araştırmaları bölümünde yapmıştır.

24 haziran 2018 milletvekili seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi 6.sıra milletvekili adayı olarak seçimlere girmiştir.Adana İl Kadın Kolları Başkanlığı görevinde ilk dönemini sürdürmektedir.

Adana Barosunun mesleki sorunlar,kadın hakları, Çevre komisyonlarında görevler almış, iki dönem ise staj komisyonu başkanlığı görevini yürütmüştür.Yine Demokrat avukatlar grubunun yönetiminde görev alarak bir dönem başkanlığını yapmıştır.

Sivil toplum kuruluşlarının toplumsal yaşamdaki hayati rolünün farkında olarak çevre, İnsan hakları, Kadın hakları konusunda birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu üye /üye olarak görevler almıştır. 1990 yılında Adana’da kurulan ilk çevre derneği, Çevre ve tüketiciyi koruma derneği ÇETKO bünyesinde yaptığı çalışmalar paralelinde bölgemizde ilk çevre davalarının açılmasında avukatlık görevi üstlenmiştir.

Mülteci/ sığınmacı hakları konusunda, 2013 yılında  Suriye’den Adana’ya göç eden sığınmacıların hukuki durumu ve toplumla entegrasyonuna ilişkin saha çalışması ile kapsamlı bir çalışma raporu hazırlamıştır.

     31 Mart Yerel Seçimleri sürecinde, kadın muhtar adaylarıyla çalışmalar yapmış.Kadının siyaset sahnesindeki mücadelesini görünür kılmak amacıyla “Cam Tavanları Kırıyoruz” isimli kitabını kaleme almıştır. Av.Celal Tekin ile evli olan Oya Tekin,üç çocuk annesidir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın