https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Açıklama, tarih, içerikler, yetiştirme ve hasat koşulları «YerelHaberler - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Açıklama, tarih, içerikler, yetiştirme ve hasat koşulları «YerelHaberler

Açıklama, tarih, içerikler, yetiştirme ve hasat koşulları «YerelHaberler

Paçuli yağı, Pogostemon cinsine ait bir bitki türünden gelir. Labiatae ailesinin üyeleri lavanta, nane ve adaçayı içerir. Bu bitki türü, iki veya üç fit yüksekliğe ulaşan ve gür olan sert gövdelere sahiptir. Küçük, solmuş çiçekler açar. Bu bitki Asya’nın tropik bölgelerine özgüdür ve şu anda Çin, Hindistan, Malezya, Endonezya, Mauritius, Filipinler, Tayvan, Tayland ve Vietnam’da yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Paçuli yağında bulunan benzersiz bileşikler ve araştırmalar

Paçuli yağının bileşenleri arasında alfa paçuliin, beta paçuliin, alfa gwen, alfa polinesin, karyofilen, norbakolinol, paçuli alkol, sicilin ve pogostol bulunur. Paçuli esansiyel yağı, yaprakların buharla damıtılmasıyla çıkarılır ve hücre duvarlarının buharla, hafif fermantasyonla veya yaprakların kurutulmasıyla kırılması gerekir. Paçuli yaprakları yılda birkaç kez hasat edilebilir ve kurutulduktan sonra damıtma için ihraç edilebilir. Bu yağın güçlü aroması yüzyıllardır parfümlerde, son zamanlarda ise tütsü, böcek kovucu ve alternatif ilaçlarda kullanılmaktadır.

Cilt problemlerini gidermeye yardımcı olması nedeniyle cilt bakımı için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Akne, egzama, enfeksiyonlar ve çatlamış veya tahriş olmuş cilt için en iyi ev ilaçlarından biri olarak kabul edilir. Hücre yenileyici özelliklere sahiptir, bu nedenle yaşlanma karşıtı cilt bakımında sıklıkla kullanılır. Ciltteki yara izlerinin görünümünü azaltma özelliğine sahiptir.
Paçuli yağının antifungal özellikleri onu sporcu ayağı tedavisinde faydalı kılar ve enfeksiyonun neden olduğu iltihabı hafifletme özelliğine sahiptir. Ayrıca yağı dengelediği ve saçları güçlendirdiği için kepek belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Paçuli yağının nöroprotektif, anti-grip ve anti-inflamatuar aktiviteleri olduğu biliniyor ve bir çalışmada doğal bir kanser tedavisi olarak kabul edilebileceği alanlarda araştırıldı. 2013 yılında araştırmacılar, paçuli yağının insan kolorektal (kolorektal) kanser hücrelerinin büyümesini ve enfeksiyonunu etkileyip etkilemediğini araştırmak ve potansiyel moleküler mekanizmalarını belirlemek için bir in vitro çalışma yürüttüler. Bu çalışma verileri, paçuli yağının hücre büyümesini engellediği ve apoptozu indüklediği anlamına gelir, bu da hücrelerin artık bir tehdit olmadığı anlamına gelir. Ayrıca paçuli yağı, enzim aktivitesini ve kanserin vücutta neden olabileceği bu reaksiyonları azaltmıştır. Bu şaşırtıcı ve iyimser sonuçlar, paçuli yağının insan kolorektal kanser hücrelerinde hücre büyümesini azaltarak ve apoptozu arttırarak antikanser aktivite uyguladığını göstermektedir.

Bir başka çalışmada ise paçuli yağının pestisit durumunda etkili olup olmadığı araştırılmıştır. Paçuli yağı, kekik yağı, sarımsak yağı ve limon otu esansiyel yağları gibi 17 esansiyel yağ, yılda birden fazla insektisit uygulaması gerektiren akarlar gibi tehlikeli meyve ve bitki zararlılarına karşı kullanılmıştır. Bu alternatif kontrollerin, tehlikeli insektisitlere hedef dışı maruz kalmayı azaltmak ve bastırmaya karşı direnç geliştirmek için gerekli olduğu bulunmuştur.
Bu sonuçlara dayanarak, paçuli yağı ve diğer esansiyel yağlar, bu zararlıları hedef alan yağ bazlı bir böcek ilacının bileşenleri olarak kabul edilecek kadar etkilidir.

Paçuli yağının tarihi

Paçuli, koku anlamına gelen Hintçe paçuli kelimesinden gelir. Paçuli yağı, 19. yüzyılda Hint şallarına ve kumaşlarına uygulandı. Hindistan, Endonezya, Çin, Brezilya ve Malezya da dahil olmak üzere Asya’nın çeşitli bölgelerinde yetişen çeşitli paçuli türleri vardır. Cablin suşları, özellikle terapötik kullanım için, yaygın olarak üstün bir suş olarak kabul edilir. Bu uçucu yağ, hippi jel kokusuyla bilinir. Örneğin, paçuli’nin kentsel sözlük tanımı, sanatçılar, müzisyenler, hippiler, bisikletçiler ve rock’çılar gibi alternatif veya bohem bir yaşam tarzı yaşayanlar tarafından yaygın olarak kullanılan keskin kokulu bir yağdır. Bu itibar, bazı insanların vücut kokusunu örten bir koku ile ilişkili olduğu için paçuli yağı kokusundan kaçınmasına neden olur.
1960’lı yıllarda kullanıldığı bilinse de geleneksel kullanımı yüzlerce, belki de binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Örneğin, Hindistan’da paçuli yağı, güve kovucu olarak işlev gördüğü kumaşlarda ve giysilerde kullanıldı. Hatta paçuli yağı kokusunun otantik bir oryantal dokunun göstergesi haline geldiği, İngiliz ve Fransız giyim üreticilerinin ürünlerinin satılması için taklitlerini paçuli ile kokuttukları söyleniyor. Paçuli yağı parfümeride oldukça değerli bir üründür, kalitesi hammaddenin yaşına ve yağın saklanmasına göre değişir, tıpkı şarap gibi paçuli yağı da yıllandıkça daha değerli hale gelir.

Paçuli ekimi ve hasadı

Paçuli bitkisi, tropik ülkelerin ılık, nemli sıcaklıklarında gelişir ve pirinç tarlalarının yakınında veya açık tarlalarda büyürken bulunabilir. Hindistan cevizi, çam, kauçuk ve yer fıstığı ağaçlarının yakınında da sıklıkla büyüdüğü görülür. Paçuli yetiştirmenin en yaygın yöntemi, ana bitkiden suya yerleştirdikten sonra kesimler yapmaktır.

Paçuli bitkisi yeterli güneş ışığı ve su aldığı sürece düz veya eğimli zeminlerde büyüyebilir. Yapraklar yüksek düzeyde güneş ışığına maruz kaldıklarında kalınlaşır ve büzülür, ancak yüksek oranda uçucu yağ içerirler. Daha az güneşe maruz kaldıklarında daha fazla büyürler, ancak yapraklardan gelen yağ miktarı azalır. Yeterli drenaj önemlidir çünkü yüksek su seviyeleri kök çürümesine neden olabilir. Paçuli yetiştirmek için ideal toprak yumuşak, besin ve organik madde açısından zengindir. PH’ı 6 ile 7 arasında olmalıdır. Bu ideal ortamda, paçuli 2 ila 3 fit boyunda büyüyebilir.

Paçuli bitkilerinin yetiştirildiği alan tüm yabani otlardan arınmış olmalı ve gübreleme ve böcek istilasından korunma yoluyla korunmalıdır. Piyasadaki paçuli 6-7 aylıkken olgunlaşır ve bu noktada hasat edilebilir. Bitkinin sonbaharın sonlarında açan küçük, uçuk pembe, hoş kokulu çiçeklerinin ürettiği tohumlar, daha fazla paçuli bitkisi yetiştirmek için hasat edilebilir. Çiçek tohumlarından paçuli yetiştirmenin bu ikincil yönteminin dezavantajı, aşırı kırılganlıkları ve küçük boyutları nedeniyle, tohumların dikkatsizce kullanılırsa veya herhangi bir şekilde ezilirse kullanılamaz hale gelmesidir. Paçuli yaprakları yılda bir defadan fazla hasat edilebilir. Elle toplanır, üst üste istiflenir ve kısmi gölgede kurumaya bırakılır. Daha sonra birkaç gün mayalanmalarına izin verilir ve ardından bir içki fabrikasına ihraç edilir.

Paçuli yağı nasıl elde edilir?

Paçuli yağı çıkarmak için, Pogosteman cablin türünün genç paçuli yaprakları buharla damıtılır. Paçuli bitkisinin ilk 3-4 çift yaprağının daha güçlü kokulu uçucu yağlar ürettiği söylenir. Paçuli esansiyel yağı genellikle kalındır ve rengi açık sarıdan koyu kehribar veya kahverengiye kadar değişir. Bu, yaşla birlikte yağ büyümesine katkıda bulunan faktörlerden biridir. Pürüzsüz ve zengin olarak tanımlanabilecek nemli toprağı andıran misk, dünyevi ve hafif tatlı bir kokuya sahiptir.
Paçuli yapraklarının buharla damıtılmasının, kurutulduğunda değil, taze ve hasat tarlalarına yakınken, en yüksek kalitede en taze yağı vereceğine inanılmaktadır. İki tür paçuli esansiyel yağı vardır. Aydınlık ve karanlık. Her ikisi de aynı türden türemesine rağmen, Pogosteman cablin, damıtıldığı kapları renklerinden tanımlar. Yağ, paslanmaz çelik bir kaba damıtılırsa, iyi viskozite ve koyu kehribar veya açık renkte kalır. Yağ, dökme demir bir kaba damıtıldığında, koyu kahverengi veya koyu renkli olan yağın viskozitesi kalır. İkisi de benzer kokuyor.

kaynak:
https://www.youngliving.com/en_US/products/patchouli-essential-oil
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780124166417000729

yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın