https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
ABD’deki Silikon Vadisi bankasının iflası banka düzenleyicilerini alarma geçirdi. - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » ABD’deki Silikon Vadisi bankasının iflası banka düzenleyicilerini alarma geçirdi.

ABD’deki Silikon Vadisi bankasının iflası banka düzenleyicilerini alarma geçirdi.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve ABD Federal Rezervi (Fed), Silikon Vadisi bankasının çöküşünden sonra sorunlu bankalardaki mevduatları korumaya izin verecek bir fon oluşturmayı düşünüyor.

Konuya yakın Bloomberg kaynaklarının aktardığına göre organizatörler, banka yöneticileriyle yaptıkları toplantıda yeni bir özel araç yaratmayı tartıştı. Böyle bir aracın oluşturulmasının mevduat sahiplerine güven vermesi ve olası paniği kontrol altına alması umulmaktadır.

Bankalar inceleme altında ve stoklar düştü

Federal Rezerv ve FDIC konu hakkında yorum yapmayı reddederken, iflasların yaygınlığına ilişkin endişeler artmaya başladı. Öte yandan dün Federal Insurance Corporation (FDIC), First Republic Bank’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda küçük ve orta ölçekli bankanın mali durumlarını incelemeye aldı.

Haberlerin ardından First Republic’in hisseleri Cuma günü yüzde 15 düşerek haftalık düşüşünü yüzde 34’e çıkardı. Şirket, yatırımcılara yaptığı açıklamada likiditenin güçlü kaldığını ve mevduat tabanının oldukça çeşitli olduğunu söyledi.

Phoenix merkezli Western Alliance Bancorp, Cuma günü hisselerinin Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyeye düşmesinin ardından güçlü mevduatlar ve sağlam likidite kaydetti.

Aynı gün Backwest Bancorp’un hisseleri yüzde 38 düştü. Bankanın CEO’su Paul Taylor, şirketin “iyi performans gösteren ve çeşitlendirilmiş” bir ticari banka olduğunu savundu.

SVB NASIL BATTI?

SVB, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok yeni girişime ve teknoloji şirketine bankacılık hizmetleri sağlamıştır. Banka, bu girişimcilerin ve yatırımcıların kişisel mali durumlarının yönetilmesinde büyük rol oynadı.

2021’de özel teknoloji şirketleri yatırım patlamasının zirvesindeyken SVB’ye para aktı. Yatırım fonlarından daha büyük yatırımlar alan şirketlere para akışının ardından toplam mevduat 102 milyar dolardan 189 milyar dolara yükseldi. Bu giriş, bankayı “fazla likidite” içinde bıraktı.

FDIC açıklamasında, 31 Aralık 2022 itibarıyla SVB’nin toplam varlıklarının yaklaşık 209 milyar dolar ve toplam mevduatının yaklaşık 175,4 milyar dolar olduğu belirtildi.

Faiz oranlarının çok düşük olduğu dönemde banka, yatırımcıların beklentilerini karşılamak için devlet tahvillerine yatırım yaptı. Ancak faiz oranlarındaki artış işleri değiştirdi.

O zamanlar bu tahvillerin faiz oranı %1 civarındaydı. Federal Rezerv’in faiz artırımı sonucunda bu tahvillerin faiz oranı bugün yüzde 4’e yaklaştı ve eski tahvillere olan talep azaldı. Bu nedenle müşteriler paralarını geri istediğinde SVB tahvillerini zararına satmak zorunda kaldı.


Kanada’da emsal: Orta parmağı göstermek anayasal bir hak

Hisse fiyatı, SVB’nin 21 milyar dolarlık tahvil pozisyonunu yaklaşık 1,8 milyar dolar kayıpla kapatması ve 2 milyar dolardan fazla öz sermaye artıracağını açıklamasının ardından önceki gün yüzde 60’tan fazla değer kaybetmişti.

SVB Bank Cuma sabahı iflas edince, müşteriler bankanın toplam mevduatının dörtte biri olan 42 milyar doları bir günde çekmeye çalıştı, banka talepleri karşılayamadı. 250.000 $’a kadar olan mevduatları sigortalayan ABD düzenleyici kurumu Federal Deposit Insurance Corporation, bankanın Santa Clara, California’daki genel merkezine taşındı ve iflas ilan ederek devraldı.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın