medyauzmani.com
ABD Kongresi, Irak’ın işgaline izin veren iki kararı iptal etmeye hazırlanıyor – Yerel Haberler

ABD Kongresi, Irak’ın işgaline izin veren iki kararı iptal etmeye hazırlanıyor

Senato’da, ilki 1991 Körfez Savaşı’ndan ve diğeri 2002’den olmak üzere iki Askeri Güç Kullanma Yetkisini (AUMF) iptal etmek için usule ilişkin bir oylama yapıldı.

DW Turkey News’in haberine göre, Demokrat ve Cumhuriyetçilerden 68 senatör yetkilerin kaldırılması yönünde lehte oy kullanırken, 27 senatör aleyhte oy kullandı. Salı günü Senato’da son oylama yapılacak ve konu Meclis gündemine alınacak.


Esad’dan Türkiye’ye müzakere şartları: Güçlerinizi geri çekin

Süleymani’nin Kasım ayında öldürülmesi de aynı otoriteye dayanıyordu.

ABD ordusu 20 Mart 2003’te Irak’a müdahale etti ve bu müdahale sonucunda Saddam Hüseyin devrildi. ABD Kongresi’nin Ekim 2002’de kabul ettiği ve müdahalenin yasal zeminini oluşturan karar bugün de geçerliliğini koruyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, karara dayanarak İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Bağdat Havalimanı yakınlarında bir insansız hava aracı tarafından öldürülmesi emrini vermişti. Bir ABD başkanının gelecekte aynı karara dayanarak İran’a savaş açmasının da mümkün olduğu aktarılıyor.

Senato Çoğunluk Lideri Demokrat Senatör Chuck Schumer, “Irak savaşı çoktan bitti. Bu askeri güçleri yerinde tuttuğumuz her yıl, gelecekteki bir hükümetin yararlanabileceği bir yıl” dedi.

AUMF çalışmaya devam edecek

Ve 11 Eylül 2001’de Amerika Birleşik Devletleri’nde meydana gelen terör saldırılarından sonra “terörle mücadele” operasyonlarına izin veren güçle çalışmaya devam edecek.

Karar, ABD başkanına “11 Eylül 2001 terör saldırılarını planladığı, yetkilendirdiği, işlediği veya yardım ettiği tespit edilen uluslara, örgütlere veya kişilere” karşı askeri güç kullanma konusunda geniş yetki veriyor.

Bu yetki, ABD’nin 2001’de Afganistan’da başlattığı savaşın yanı sıra Suriye, Yemen ve Somali’de geride bırakan El Kaide ve radikal İslamcı örgütlere yönelik operasyonlarının da hukuki dayanağıdır.

Eski ABD Başkanı George W. Bush, Irak’ın kitle imha silahlarıyla işgalini meşrulaştırdı, ancak bunun asılsız olduğu sonradan anlaşıldı. Son Amerikan kuvvetleri Aralık 2011’de, Barack Obama Amerika Birleşik Devletleri başkanıyken Irak’tan çekildi, ancak Beyaz Saray daha sonra kuvvetlerini IŞİD’le savaşmak için Irak’a gönderdi. Irak’ta aktif görevde bulunan ABD askerlerinin sayısının yaklaşık 2500 olduğu tahmin ediliyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın