medyauzmani.com
ABD, İran’la esir değişimini yalanladı – Yerel Haberler

ABD, İran’la esir değişimini yalanladı

Associated Press’e konuşan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, İran Dışişleri Bakanı Prens Abdullah Yan’ın “Geçenlerde bir anlaşmaya vardık ve ABD tarafında işler yolunda giderse kısa vadede bir esir takası göreceğimizi düşünüyorum” açıklamasını yalanladı.

Price, yapılan açıklamalarla ilgili olarak, “Acımasız bir yalan daha. Bu yalanlar ailelerin acısını daha da artırıyor. İran’da haksız yere tutuklu bulunan 3 Amerikalı’nın serbest bırakılması için büyük çaba harcıyoruz. Bu insanlar ailelerine kavuşana kadar durmayacağız. .” sevdiklerinize.”

Abdullah Yan, İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz Mart ayından bu yana ABD ile dolaylı görüşmelerle bir belge imzalanıp onaylandı ve şimdi bunun uygulanmasının zemini hazırlandı. Biz Amerikan tarafı için her şey hazır. ” Teknik koordinasyonun tamamlanması sürecinde.

Her iki ülkede de tutuklular var.

ABD’de bazı İran vatandaşları yaptırımları delme suçlamasıyla, en az 3 ABD vatandaşı da casusluk suçlamasıyla İran’da tutuluyor.

İki ülke arasında daha önce de esir takası yapılmıştı. Son olarak İran’da tutuklu bulunan eski ABD askeri ile ABD’de tutuklu İranlı bilim adamı eş zamanlı olarak Haziran 2020’de serbest bırakıldı.


Pentagon duyurdu: 11 Eylül zanlısı 20 yıl sonra serbest bırakıldı

Ekim 2020’de İran’da casusluk yapmaktan 10 yıl hapis cezasına çarptırılan 85 yaşındaki İran-Amerikan vatandaşı Mohammad Bakr Namazi serbest bırakıldı ve ‘insani gerekçelerle’ ülkeyi terk etti.

Namazi’nin oğlu Siamak Namazi şu anda casusluk suçlamasıyla İran’da tutuklu.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın