https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
89 kişinin hayatını kaybettiği Diyar Galleria’da direkleri kesen spor salonunun açılmasına izin verilmedi - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » 89 kişinin hayatını kaybettiği Diyar Galleria’da direkleri kesen spor salonunun açılmasına izin verilmedi

89 kişinin hayatını kaybettiği Diyar Galleria’da direkleri kesen spor salonunun açılmasına izin verilmedi

Diyarbakır’da Kahramanmaraş’ın merkez üssü olan ve 89 kişinin ölümüne neden olan depremlerde yıkılan Diyar Galleria bloklarının zemin katında yer alan spor salonunun ‘açılış izni’ olmadan faaliyetlerine devam ettiği ortaya çıktı. Dosyaya ayrıca, soruşturmada tanık olarak ifade veren Cumhuriyet savcısının verdiği Diyar Galleria B bloğunun depremde çöken yeni fotoğrafları ve spor salonundaki yüzme havuzunun fotoğrafları da eklendi.

Diyarbakır’da 6 Şubat depreminde yıkılan binalardaki kusurların tespitine ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma, Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı ve Deprem Araştırma Bürosunda görev yapan üç savcı tarafından yürütülüyor. B Blok’un durdurulduğu Diyar Galleria İş Merkezi ve Sitelerinde yürütülen soruşturma kapsamında ‘inşaatta kusur ve direk kesme’ iddiasıyla ‘muhtemel kastla öldürme’ suçundan aralarında müteahhit ve işletmecilerin de bulunduğu 11 zanlı tutuklandı. Baştan sona. D Binası’nın bir bölümü yıkılırken 89 kişi hayatını kaybederken, firari 3 zanlının yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Sütunların kesildiği görüldü.

Sanıkların ceza adalet sistemi tarafından tutuklanma nedenleri arasında şunlar yer aldı:

“Blue Zone ve Yummy Tekstil isimli iki şantiyenin dosyaya yansıyan fotoğrafları incelendiğinde kolon kesme, duvarları yıkma, dükkanları birleştirme, dükkandaki mimari yapının statik durumunu etkileme iddiaları var. , mavi bölgede saunalar, soyunma odaları da havuzda incelendi Direklerin kesildiği görüldü Tanık beyanı Mavi Bölge Müdürü BY’nin mağaza birleşmesi kabulünden önce faaliyet gösteren Coliseum adlı spor salonunda direğin yıkılarak kesildiği bildirildi. DA’nın Yummy Tekstil’in çok sayıda tadilat ve değişiklik yaptığına dair açıklaması Hem Yummy Tekstil hem de spor salonu hakkında ciddi iddialar varken, zanlıların suçu işlediğine dair kuvvetli şüphe var. onlara karşı…”

Gençlik ve Spor Bölge Müdürlüğü: “İzin açmama belgesi”

Cumhuriyet savcısının tanık olarak verdiği ifadeyle spor salonu üyelik kaydı yapması ve yüzme havuzunun fotoğraflarını göstermesi üzerine Diyar Galleria B bloğunun depremde yıkılmasına ilişkin yeni fotoğraflar da soruşturma dosyasına eklendi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, ildeki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne yazı göndererek inceleme altındaki spor salonu hakkında bilgi istedi. Soruşturma dosyasında yer alan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün gönderdiği yazıda, “Diyarbakır Galleria İş Merkezi’nde faaliyet gösteren Bluezone ve Colesium adlı spor salonlarının altıncı fıkra uyarınca gerekli belgeleri tamamlamadığı belirtildi. Özel Beden Eğitimi ve Spor Tesisleri Hakkında Yönetmelik maddesi kapsamında olup, Bölge Müdürlüğümüzce “Açılış İzni” verilmemiş olup, Müdürlüğümüzde adı geçen spor salonları için üye bilgisi bulunmamaktadır.

DYAR GALERİA YAKININDA ORYİL OFİSİ SORUŞTURMAYA DAHİL OLDU

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, bilirkişiye gönderdikleri delil listesine Diyar Galleria İş Merkezi’nin yanına 2012 yılında inşa edilen Oryıl My Office bloklarını da ekleyerek, bilirkişiye “Oryıl My Office ofisi kazılma ihtimali var” dedi. Arabalar standının inşası sırasında temel kazısı sırasında derine inmiş ve bu duruma Diyar Galleria İş Merkezi adı verilmiştir. Rapor hazırlanırken kanuni temellerin zedelenip zedelenmediği ve böyle bir durumun tespit edilip edilemeyeceğine dair değerlendirmelerin dikkate alınmasını istedi.

“Avukatın ölümü şikayettir” iddiası doğru değil


Kaftancıoğlu ‘en büyük tehlikeyi’ anlattı: Ölene oy verebilirler

Soruşturma dosyasında, Diyar Galleria’nın ilk kez yıkılan B Blok’ta annesi, babası ve ablasıyla birlikte hayatını kaybettiğini iddia eden bina sakinlerinin adli talebine ilişkin bilgi verildi. Depremde, B Blok’un altında yer alan çarşı sütunlarının da kesildiği, ayrıca araştırılıyor. CİMER, Diyarbakır İli, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır İli, Yenişehir İli ve Diyarbakır Yenişehir Belediyesi’ne de yazılar gönderildi. İddialara ilişkin herhangi bir ihbar, şikayet ve talebin bulunup bulunmadığına ilişkin yazıya verilen yanıtta, “iş yeri ve ilgili kişiler hakkında herhangi bir ihbar, şikayet ve talebin bulunmadığı” belirtildi.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın