https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
#2023 cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri mitinglerinde siyasi parti liderleri hangi konuları konuşuyor? – Yerel Haberler

#2023 cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri mitinglerinde siyasi parti liderleri hangi konuları konuşuyor?

Siyasi parti liderleri 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde Türkiye genelinde kampanya konuşmaları yaptı.Millet İttifakı liderleri, cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri için miting yapmayacaklarını belirtmelerine rağmen Nisan ve Mayıs aylarında çeşitli illerde kampanya mitingleri düzenlediler. . Araştırmacı-yazar İlhan Ceylan bu konuda bir araştırma hazırladı.

Liderlerin ne dediklerini ve konuşmalarında neler söylediklerinin bir özetini bulmak için seçim konuşmalarını inceledik. Analize dahil edilen 125 mektubun 29’u AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, 24’ü Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ve 21’i Cumhuriyetçiler Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na gönderildi. Halk Partisi 38. Yeşil Sol Parti Sözcülerine I.[1]Bunlardan 13’ü ise Demokrasi Partisi ve Atlim Genel Başkanı Ali Babacan’a ait.

Konuşmaları analiz etmek için farklı kategorilerde sözlükler oluşturulmuştur. Bu sözlüklerde yer alan kelimelerin konuşma metinlerindeki ağırlık yüzdesi hesaplanarak siyasi figürlerin konuşmalarında ele aldıkları konular karşılaştırılmıştır. Sözlükler oluşturun[2] Bunda:

Ekonomi: Vergi*, Ekonomi*, Piyasa*, Ekonomi*, Para*, Enflasyon*, Borsa*, GSMH*, Pahalı*, Bütçe*, Borç*, Parasal, Mali, Cari, Faiz*

iş: istihdam *, istihdam *, işveren *, işsiz *, yatırım *, fakir *

göçmenlik: mülteci*, göçmen*, sığınmacı*, Suriyeli*, Afgan*

Terör: Terör*, Fethullah*, Veto*, IŞİD*, Dash*, PKK*, Sınır Güvenliği*, Hain*, ypg*, dhkpc*Kılıçdaroğlu: Sesimizin duyulmasına tahammül edemiyorlar

sağlık hizmeti: hastane *, medikal *, medikal *, sağlık hizmeti *, sağlıkta, tıp *, tıp *, sağlık çalışanları, sağlık çalışanları

genel sistem: asayiş *, uyuşturucu *, mafya *, suç *, rüşvet *, silahlanma *, hukuk *, hukuk *, hapishaneler *, hapishane *, hukuk, kanunlar, hukuk, hukuk, hukuk, hukuk, hukukta

LGBT: Lezbiyen*, lezbiyen*, transseksüel, trans kişiler, trans kişiler

seks: feminizm*, seks*, kadın hakları*, kadın düşmanlığı*, kadın katliamı*, kadın mücadelesi*, tecavüze uğrayan kadınlar, İstanbul kongresi*, erkek şiddeti*, kadın cinayeti*, aile içi şiddet*, aile içi şiddet*, aile içi şiddet*, Kadına yönelik şiddet*, kadın cinayetleri*, * tecavüze uğrayan kadınların* şakaları

Çevre ve iklim: المناخ * ، الطاقة المتجددة * ، التلوث البيئي * ، تلوث الطبيعة * ، مجزرة الطبيعة * ، الاحتباس الحراري * ، تغير المناخ * ، أزمة المناخ * ، التنمية المستدامة * ، التنمية المستدامة * ، الموارد الطبيعية * ، البيئة * ، حقوق الطبيعة * ، Hava kirliliği*

enerji: Gaz, Petrol*, Enerji, Kömür, Doğal Gaz*, Sondaj*

eğitim: eğitim*, öğretmen*, öğrenci*, üniversite*, lise*, ilkokul*, lise*, ortaokul*, müfredat*, okul*, ilkokul*, ortaokul*, akademi*

[1] Yeşil Sol Parti seçim konuşmaları zaman zaman farklı siyasetçiler tarafından yapıldığından, daha kapsayıcı olması için “Yeşil Sol Parti Sözcüleri” adı kullanılmıştır.

[2] Sözcüklerin sonundaki “*” sayesinde o sözcükten türemiş diğer sözcükleri de analize dahil etmek mümkündür.

Siyasi figürler miting konuşmalarında yukarıdaki 11 konuya ne sıklıkla atıfta bulunuyor?

Şekil 1: Liderlerin konuşmalarında ele aldıkları konuların göreli dağılımı

“İstihdam, asayiş, toplumsal cinsiyet, çevre ve iklim konularına en çok değinen Yeşil Sol Parti’nin sözcüleridir.”

Yukarıdaki grafiğe göre YSP sözcüleri istihdam, asayiş, toplumsal cinsiyet, çevre ve iklim konularını diğer siyasi liderlerden daha fazla dile getiriyor.

Recep Tayyip Erdoğan, LGBT Sorunları ve Sağlık Konusunda Konuşan Lider”

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın LGBT davasına en çok ses veren lider olmasının nedeni, muhalefeti sık sık “LGBT”ye yakın olmakla veya “LGBT”yi desteklemekle suçlamasıdır. Erdoğan’ın konuşmalarında diğer liderlerden daha fazla değindiği bir diğer konu da sağlık hizmetleri. Terör konusunun dile getirilme oranı Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli’den sonra en yüksek seviyede.

“Eğitim ve göçmenlik konularına en çok değinen lider CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun diğer liderden daha çok göç ve eğitimden bahsettiğini görüyoruz. Ayrıca Ali Babacan’dan sonra ekonomiden en çok bahseden lider Kemal Kılıçdaroğlu’dur.

“Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, terörle en çok mücadele eden siyasi liderdir”

Devlet Bahçeli’nin konuşmalarında ağırlıklı olarak terör konusuna değindiğini, ikinci olarak da ekonomi konusuna ağırlık verdiğini görüyoruz.

“Ekonomi konusuna en çok dokunan siyasi lider Ali Babacan”

Ali Babacan’ın değindiği konular arasında açık ara en yüksek oranın ekonomi konusuna ait olduğu görülmektedir. Ekonomi konusundan sonra Babacan’ın en çok bahsettiği konu istihdam oldu.

Siyasi liderlerin miting konuşmalarında en çok kullandığı kelimeler

Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim konuşmalarında sıklıkla kullandığı kelime “adam”. Çünkü Erdoğan konuşmalarının çoğunda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na atıfta bulunarak “Sayın Kemal” veya “Sayın Kemal” diyor. “Türkiye”, “terör”, “inşallah”, “tesis”, “inşaat”, “yeni” gibi kelimeler dikkat çekenler arasında.

Şekil 3: Devlet Bahçeli’nin konuşmalarında en çok kullandığı kelimeler

“Türkçe ve Türkçe, Devlet Bahçeli’nin en çok kullandığı iki kelimedir”

Vaazlarında ağırlıklı olarak Türkçe ve Türkçe kelimelere yer veren Devlet Bahçeli’nin “Kumhor”, “vatanım”, “aziz”, “milletim” sözlerine de çok yer verdiği kaydedildi. Bir diğer dikkat çeken kelime de Devlet Bahçeli’nin muhalefeti eleştirirken sıkça kullandığı “aşağılama”.

Şekil 4: Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarında en çok kullandığı kelimeler

“Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim konuşmalarında en çok kullandığı kelimeleri biliyorum ve olacağım”

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun en çok kullandığı kelimeler “biliyorum” ve “olacak” olurken, “söz”, “güzel” ve “birlikte” gibi sözler de öne çıkıyor.

Şekil 5: Ali Babacan’ın konuşmalarında en çok kullandığı kelimeler

Deva Parti lideri Ali Babacan’ın en sık kullandığı kelimelerin “birlikte” ve “bugün” olduğunu görüyoruz. Diğer dikkat çeken kelimeler ise “halk”, “destek” ve “demokrasi” Ali Babacan’ın sağduyuya dayalı mesajlar verdiğini gösteriyor.

Popülist liderlerin söylemi

Özellikle seçim dönemlerinde sıkça dile getirilen bir diğer dinamik ise popülist iletişim stratejisidir. Akademisyen Cas Mudde, popülizm kavramının genel kabul görmüş tanımını şu şekilde veriyor: “Popülizm, toplumu ‘gerçek insanlar’a karşı ‘gerçek insanlar’ olmak üzere iki homojen ve karşıt gruba bölerek, siyasetin halkın genel iradesinin bir ifadesi olması gerektiğini savunur. ‘yozlaşmış seçkinler’.”[1]

Farklı ülkelerde farklı şekillerde karşımıza çıkan popülist söylem türlerinden biri de tehdit söylemidir. Bu söylem, iyi kötü, dost düşman ve siyah beyaz gibi ikili (Maniheist) ifadelere dayanır.[2] Kutuplaşmış bir dünya görüşüne dayanmaktadır. Popülistler, “gerçek insanları” ezilenler ve galipler olarak görürler ve kendileriyle “yozlaşmış seçkinler” arasında düşmanca bir ayrım yaratırlar. Popülist politikacılar, bu yozlaşmış elitleri “gerçek ve naif insanların” iradesini baltalamaya çalışan bireyler, gruplar veya kurumlar olarak tasvir edebilirler.

Peki, Nisan-Mayıs 2023 cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için mitingler düzenleyen liderler, Maniheist söylemleri ne ölçüde benimsediler? Bu soruyu cevaplamak için aşağıdaki sözlüğü kullanın.[3] Liderlerin konuşmaları mercek altına alındı.

Maniheist söylem: Tehdit*, tezgah*, hain*, ihanet*, kirli*, odaklanma*, uzlaşma*, yalan*

Şekil 6: Siyasi liderlerin Maniheist söyleminin bir karşılaştırması

“Güç bloğunun liderleri daha yoğun karamsar söylemlere sahip”

Yukarıdaki grafiğe göre en yüksek sertlikte söylemlere 0,43 puanla Devlet Bahçeli, 0,32 puanla Recep Tayyip Erdoğan geliyor. Muhalefet tarafında ise en yaldızlı söylemi olan siyasi figür 0,21 puanla Yeşil Sol Parti Başkanları oldu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 0,03 puanla çok düşük bir puana sahip olduğunu, onu 0,11 puanla Ali Babacan’ın izlediğini görüyoruz.

[1] Cass Mudd, “Popülist Zeitgeist”, hükümet ve muhalefet 39, hayır. 4 (2004): 543

[2] Akkerman ve diğerleri. İnsanlar ne kadar popüler? Seçmenlerin popülist tutumlarını ölçmek, ” Karşılaştırmalı siyaset çalışmaları 47, hayır. 9 (2013): 8.

[3] Popülist sözlüğün alındığı çalışma: Ezgi Elci, “Türkiye’de Popülizmin Yükselişi: Bir İçerik Analizi,” Buradan ulaşabilirsiniz. Güneydoğu Avrupa ve Karadeniz Çalışmaları(2019).

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın