medyauzmani.com
14 eğitim sendikası öğretmenlik mesleği yasasına karşı güçlerini birleştirdi: Anayasa Mahkemesi önünde eylem yapacak – Yerel Haberler

14 eğitim sendikası öğretmenlik mesleği yasasına karşı güçlerini birleştirdi: Anayasa Mahkemesi önünde eylem yapacak

Öğretmenlik mesleği yasasına karşı mücadele eden 14 eğitim sendikası, CHP’nin öğretmenlik mesleği yasasının kaldırılması talebini esastan görüşecek olan Anayasa Mahkemesi’nde görüşecek. Etim Eş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yarın sabah saat 10.00’dan itibaren Anayasa Mahkemesi’nde sendika liderleri ve yöneticilerinin katılımıyla “profesyonel çalışma saati” yapılacağı duyuruldu.

CHP, Öğretmenlik Mesleği Yasası’nın iptali için 8 Nisan 2022’de Anayasa Mahkemesi’ne dava açtı. Anayasa Mahkemesi, başvuruyu 9 Kasım’da görüşecek. Ejitem Şen’in, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yasa gereği çıkardığı düzenlemeye karşı açtığı davada Danıştay’ın incelemesi sürüyor.


Malatya’da Atatürk büstüne saldıran iki çocuğa ceza: Karar ertelendi

Yasaya göre kariyer merdiveni sınavı 19 Kasım’da yapılacak. Bu sınava göre öğretmenler; Uzmanlar öğretmen ve öğretmenlerden ayrılacak ve öğretmen maaşları buna göre belirlenecek.

CHP’nin Öğretmenlik Mesleği Yasası’nın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvurunun gerekçesi şöyle:

“Mesleki basamaklarda ilerleme gerekliliğini (uzman öğretmen veya müdür ünvanı için yazılı sınava başvuru şartı: mesleki gelişim alanlarındaki öğretmenler için: uzman öğretimi için beklenen asgari çalışmaları tamamlamak için) kanun koyucu belirleme yetkisine sahiptir. Uzman öğretmenlerin okul müdüründen beklenen çalışmaları tamamlaması) kendi sorumluluğuna bırakarak; temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasının sınırlarını düzenleyen Anayasa’nın 13. maddesindeki meşruiyet sicilini zedeledi ve gereklere uymadı. demokratik bir toplumun.

Eğitim hakkının kullanılması için gerekli imkan ve imkânı sağlamakla yükümlü olan devlet, bu yükümlülüğünü iyi yetişmiş ve donanımlı öğretmenler vasıtasıyla tam olarak yerine getirebilir. Tersi durum ise eğitim hakkını kısıtlayacaktır. Yasa koyucu, yürütme organının bu koşulu belirlemesine de izin verir; Hakkın kısıtlanmasının önünü açtı. Ayrıca, demokratik bir toplum, herkes için eğitim hakkının şartlı olarak tanınmasını gerektirir. Bütün bu nedenlerle yukarıdaki fıkra ve ibare Anayasa’nın 5, 10, 13, 17, 42 ve 58. maddelerine girişe aykırıdır.”

Sendikalar izleyecek

“9 Kasım 2022 Çarşamba günü Cumhurbaşkanımız Kazım Özbay, Merkez Yürütme Kurulu üyeleri, katılan diğer federasyonların başkanı ve Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin huzurunda Anayasa Mahkemesi’nde ‘mesleki gözlem’ yapacağız. Yöneticiler” açıklamasında Egetim Ş.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın