"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bakan Mosh’tan “uyuşturucu kaçakçılığına” tepki

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, gümrüklerde ele geçirilen uyuşturucu maddelerle ilgili olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Fikret Şahin’in “Yüzde 10 tutuklandı, yüzde 90 tutuklanmadı” açıklamasının, “Gümrüklerle ilgili uyuşturucu madde sayısını burada açıkladım. Tutuklananların yüzde 10’u, tutuklanmayanların yüzde 90’ı gibi bir ifade kullanıyor. Burayı yakından takip ediyoruz ve ciddi adımlar atıyoruz. Ama yakalanmayanların yüzde 90’ına bir şey demiyorum.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ticaret Bakanlığı, Helal Akreditasyon Kurumu, Rekabet Kurumu Kesin Hesap Yasası, 2021 Bütçe Yasası, 2023 Bütçe Yasası ve Sayıştay raporları görüşüldü.

Bakan Muhammed Muş, gün boyunca milletvekillerinin eleştirilerini memnuniyetle karşıladı ve soruları yanıtladı. Bakan Mosh şunları söyledi:

“(CHP Balıkesir Başkan Yardımcısı Fikret Şahin’in sorusuna cevaben) Burada gümrüklü uyuşturucu sayısını açıkladım. Tutukluların yüzde 10’u, tutuklanmayanların yüzde 90’ı gibi bir ifade kullanıyor. Burayı yakından takip ediyoruz. ve ciddi önlem alın.Ama yüzde 90 yakalanmama diye bir şey demiyorum.Böyle bir şey söylemek yanlış.Röntgen var, yapay zeka kullanıyor.Gelen tüm konteynerler o trafikten geçiyor. Dedektör köpeklerle aranıyorlar Türkiye bu alanda en büyük mücadeleyi veren ülkelerden biri Ama şimdi yüzde 90’ı yalamamışsınız bunu hangi belgeye, bilgiye ve neye dayanarak söylüyorsunuz? Milletvekili değil, herkes bunu sokak sohbet ortamında yapıyor ama bu bir kanun koyucunun söyleyeceği bir şey değil.

Olmayan veriler için devletimizi ve ülkemizi suçlamanın anlamı yok. Asayiş olaylarıyla mücadele ediyoruz. Suç işleyen herkes kanun kapsamına girer. Bir şey söylüyorum. Gel, sana bakanlığı göstereyim. Size bununla nasıl başa çıktığımızı, birimlerimizin nasıl çalıştığını anlatayım.

Gayrimenkul Yönetimi

Emlakçılar hakkında soru. Emlakçı odaları ve odaları var. Bazıları stajdan yana. Kimisi staj diyor, kimisi hayır diyor. Konuştuk, ‘Gelin, burada ortak noktada buluşalım’ dedik. Buna bir adım atalım. Kabul ederseniz kaldırırız. Yönetmelikte de değişiklik yapabiliriz.

Sayıştay’daki bütçe konuşmamda bunlara çok önem verdiğimi hatırlattınız. Bununla ilgili bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Denetim Bürosu’nun 2020 yılı raporunda 20 bulgu yer aldı. Servisimizde gerekli çalışmalar yapılmıştır. Bunlardan 19’u karşılandığı veya uygulanmakta olduğu için 2021 raporuna dahil edilmemiştir. Dolayısıyla Sayıştay bir sonuca vardı, değerlendirdik ve adımlar attık. Bir sonraki raporda raporlanmadı… 2021 Denetim Bürosu raporunda, 2020 raporundan 5 bulguya ek olarak 12 bulgu var.Denetim Bürosu beş tanesi ile devam etti ve yedi ek bulguya ulaşıldı. Ama burada genel bir kayıp ve zimmete para geçirme yok. Yönetim uygulamalarımız Denetim Bürosu’nun eleştirisidir.

Tüccarlarımız ve firar hakkında bazı ifadeler kullanıldı. 2018 yılında kayıtlı işyeri sayısı 229 bin 298 olup, 106 bin 267 adet terk edilmiştir yani burada rakamlar verilirken sadece iptaller verilir, kayıtlar verilmez… 2019, 238 bin 416 kayıt, 114 bin 977 İptal edildi. 2020, 287 bin 550 kayıt, 101 bin 750 iptal. 2021 Kayıt 233 bin 453 79 bin 372 kayıt iptal. 2022 tarihi itibariyle 31 Ekim 256 bin 690 kayıt ve 96 bin 145 kayıt iptal edildi.

Kredi başvurusunda bulunan işyeri sayısı ve nasıl kredi alınacağı ile ilgili sorular soruldu. 2022 yılının ilk on ayında 262.235 esnaf ve sanatkâra 56 milyar 60 milyon lira kredi verildi. Ancak limiti daha yüksek olan firmalar için son dönemde 500 bin liraya çıkarıldı. Yatırım projelerinde 1,5 milyon liraya artışın uygulandığı 22 Ekim 2022 tarihi itibarıyla 22 bin 804 esnaf ve sanatkâra 7 milyar 286 milyon lira tahsis edildi.

Dünyanın çalışma saatleri boyunca pazar zinciri uygulamaları. Farklı ülkelerin farklı uygulamaları vardır. İtalya’da pazar günleri ve resmi tatillerde kapalı olması gerekirken, Amerika Birleşik Devletleri’nde saat ve gün konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur.

İthalat atıkları hakkında soru cevapları: Avrupa’nın farklı ülkeleri yapıyor

Çöp ithal etmiyoruz, katı kurallarımız var. Anlayacağınız üzere artık tüm ülkeler ihracatta belli bir oranda geri dönüşüm istiyor. Tesislerimiz özellikle Adana bölgesinde yoğunlaşmıştır. Burada Çevre Bakanlığı’nın sıkı denetimleri ve uygulamaları var. Bununla bağlantılı olarak Türkiye’de çöp atıkları ithal ediyormuş gibi kampanya başlatıldı. Bütün bu eserler gözden geçirildi. Daha da sıkılaştırıldı. Türkiye bu geri dönüşüm sürecini alıyor, geri dönüşüm için kullanıyor, ürüne dönüştürüyor ve yeniden ihraç ediyor. Yani bizim atıklarımız yetmiyor ve bu israfı ithal ediyoruz. Bunu sadece biz değil, farklı Avrupa ülkeleri de yapıyor.

Serbest bölge ile ilgili bir soru soruldu. Serbest bölge topraklarında yapılan bazı üst yapılar neden envantere dahil edilmiyor? Serbest Bölgeler Kanunu kapsamında, işletme ruhsatı süresi içinde kullanılan şirketlere hazine arazileri üzerinde serbest bölgelerde arazi kullanma hakkı verilmektedir. Daha sonra halka arz olunur. Envanter kayıtları ve muhasebe işlemlerinin yapılabilmesi için ilgili üst yapının hazineye devredilmesi gerekmektedir. Henüz hazineye devredilmemiş üst yapıların kullanım hakkı hazineye ait olmadığı için henüz hazineye devredilmemiş üst yapılar envantere kaydedilmez.

“Durumumuz açık ve net”

Rusya’ya yönelik gümrük yaptırımları hakkında sorular yöneltildi. Bildiğiniz gibi bu konudaki tavrımız açık ve nettir. Birleşmiş Milletler kararının uygulanmasını ifade ediyoruz. Burada hem Ukrayna hem de Rusya ile ilişkilerimizi sürdürüyoruz. Türkiye olarak diğer ülkelerin uyguladığı yaptırımların kötüye kullanılmasına izin vermeyiz. Ancak BM kararı olmadığı için Rusya ve Ukrayna ile ticaretimize devam ediyoruz.

Turquality ile ilgili bir soru soruldu. Onunla da ilgili, Turquality neden kaldırıldı? Bunun nedeni Turquality’nin çalışmaya devam etmesidir. Şirketlerimizin markalarının uzun vadeli işleri. Turquality’yi biz getirdik, çünkü diyelim ki makine veya beyaz eşya üreten bir şirket, ofis üreten bir şirket ve yazılım, uyumluluk, siber güvenlik gibi teknoloji işleri yapan şirketler aynı kurallara tabidir. Bu sistem çalışmıyor. Onları elektronik turkuaz olarak ayırdık. Onlara BT yıldızları adını verdik.

Her ülke ihracatındaki teknolojik ürünlerin payını artırmak istiyor ve bunu başarmak için çalışıyoruz. Ürün geliştirme ve tasarım projelerine destek verdiğimiz firmaların 2021 yılında ortalama ihracatı 10 doların üzerinde. Bu firmaların kilogram fiyatlarına baktığımızda Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduklarını görüyoruz. Ancak ortak amacımız agregaların payını çok daha yukarılara çıkarmaktır. Son beş yıldaki performansımıza baktığımızda, 2016 yılında 48,9 milyar dolar olan yüksek ve orta teknolojili ürün ihracatımız 2021’de 77,5 milyar dolara yükseldi.

“Daha az harcadık, daha çok ödedik”

Geçen yıl yaklaşık 50 milyar dolarlık enerji ithalatı yapan Türkiye, bu yıl yaklaşık 100 milyar dolarlık enerji ithalatı gerçekleştirdi. Şimdi şunu söyleyebiliriz. İthalatımız arttı. Ancak bu sayının neden arttığını da düşünmek önemlidir. Geçen yıl miktar olarak bu yıl geçen yıldan daha fazla tüketmedik. Belki tüketimde bir azalma bile olabilir. Ama geçen yıl 50 ödediğimiz gibi bu yıl 100 ödüyoruz. Geçen yıl ödediğimiz rakamlarda kalsaydık, bu yıl Türkiye’de cari açık sorunu olmayacaktı. Çünkü hizmet ihracatımız ciddi anlamda arttı. Hem turizm gelirimizde hem de diğer hizmet kalemlerimizde ciddi bir artış var.

“Dış ticaretteki açık büyüdü ama kimse enerji arzının güvence altına alınmasında sorun olduğunu söylemedi”

AKP ve MHP milletvekilleri, HDP'nin teklifini reddetti
AKP ve MHP milletvekilleri, HDP’nin “küçük esnafa” hibe desteği olarak “50 bin lira” önerisini reddetti.

Enerji fiyatları yüksek, dış ticaret açığı artıyor ama kimse enerji arzını güvence altına alma sorunu hakkında bir şey söylemedi. Çünkü Türkiye’de böyle bir durumda yaşamıyoruz. Gıda arzının güvenliği ile ilgili bir sorun var ve kimse onu nerede bulacağımıza dair bir şey söylemedi. Çünkü Türkiye bunun vatandaşlarına olmasına izin vermedi. Yani bunlar önemli şeyler.

Bunun kurbanı olan bazı internetle ilgili tüketicilerle ilgisi var. İşte isimleri. Toplam sayıyı vereyim. – 168 milyon 2 bin 22 bin lira para cezası. İdari işlemlere ilişkin 168 milyon 288 bin 903 lira. Bulundukları şirketleri özel olarak paylaşabilirim.”

Yıllık rapor hazırlandı.

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Kohli, Trendyol ile ilgili bir soruya yanıt olarak, “Trenyol ile ilgili soruşturmamız tamamlanmak üzere. Raporu bitirdik. Partiye bilgi verdik. Nihai kararı Nisan ayı gibi vermeyi planlıyoruz. Ancak, Henüz sözlü savunma gelmediği için tarafımıza bildirimde bulunduk ve yasal süreç tamamlanmadı, tespitlerimiz hakkında detaylı açıklama yapmak istemiyorum.” Bunun elektronik piyasalarla ilgili ilk soruşturma olduğunu kaydeden Cooley, “Dünyada çok fazla soruşturma yok. Elektronik piyasasına yönelik incelemelerimizin başarılı geçtiğini söylemeliyim. Bu anlamda seviyemizi de test ettik. teknoloji ve insan sermayesi.”

Küle, zincir marketlerle ilgili de kararlarını aldıklarını, 5-6 Aralık tarihlerinde ikinci bir inceleme yapacaklarını bildirdi. 20’ye yakın şirket hakkında soruşturmanın sürdüğünü kaydeden Cooley, “Umarım Aralık ayında nihai kararı vermiş oluruz. Belki üçüncü bir soruşturma gelir” dedi.

Heyet, Sanayi Bakanlığı, Rekabet Kurumu ve Helal Akreditasyon Kurumu’nun 2021 yılı kesin hesap kanun tekliflerini ve 2023 yılı bütçe tekliflerini Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milli Hareket Partisi temsilcilerinin oylarıyla onayladı. .

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

                                                                                                                                                                                                                                   .
istanbul escort deneme bonusu veren siteleruetds masal oku
panel çit tiktok takipçi al Mobil Sohbet güvenlik sistemleri kredi danışmanlığı kaynak makinesi fiyatları özel tenis kursu