"Enter"a basıp içeriğe geçin

Farsça Rehbere Kaydetme Önerileri ( Kız Sevgiliyi, Arkadaşı ) | Farsça Lakaplar | Farsça Kız İsimleri

Birçok Farsça kız ismi eskidir, Pers kraliçelerine ve Şahların eşlerine aittir. Diğerleri, onlara heyecan verici, efsanevi bir geçmiş veren ünlü Pers destanı Shahnameh’den.

Farsça kız isimlerinin tek dezavantajı, o kadar muhteşem olmalarıdır ki, kızınız veya sevgiliniz için doğru olanları seçmek zor olabilir! Bu makale, aralarından seçim yapabileceğiniz en güzel İranlı kız isimlerinden 105 tanesini sıralayacak ve sizi tatlı İran kraliçeniz için egzotik ve zarif seçeneklerle baş başa bırakacak!

Kızlar için 100+ Güzel Farsça İsimler
Güzel kızınız için büyüleyici Farsça kadın isimleri keşfetmek için okumaya devam edin!

Afsaneh
Afsaneh, hayat hikayesine başlamak üzere olan kızınız için uygun, “hikaye” anlamına gelen Farsça ve Urduca bir kız ismidir! Arapça versiyonu Afsana, Türkçesi Efsane’dir. En çok hangi yazımı sevdiğinizi seçebilirsiniz.

Menşei: Farsça , Urduca
Anlamı: Öykü, efsane
Telaffuz: af-sah-NEH
Varyasyonlar: Afsane, Afsana, Afsanah

Afsoon
Afsoon, İran’da ve çevre ülkelerde yaygın olarak kullanılan, bir miktar sihir içeren “büyüleyici” bir isimdir . En “büyüleyici” taşıyıcı, kadın güreşinin öncüsü ve Dünya Şampiyonasında madalya kazanan ilk Amerikalı kadın olan İran doğumlu Afsoon Johnston’dır.

Menşei: Farsça
Anlamı: Büyü, büyü
Varyasyonlar: Afsun, Afsun

Almas
Almas, sonuçta “elmas” veya “mücevher” anlamına gelen Orta Farsça “almās” kelimesinden türetilen Arapça bir isimdir. Ayrıca İspanyolca’da “ruhlar” ve Macarcada “elmalar” anlamına gelir. Moğol folklorunda Almas, dağlarda yaşadığı söylenen koyu siyah kürklü insansı bir yaratıktı (Yeti gibi). Bu isim haritanın her yerinde!

Menşei: Farsça , Arapça, İspanyolca, Macarca
Anlamı: Elmas, sanat, ruhlar
Telaffuz: el-MAS

Anahita
Anahita, eski bir Pers su, doğurganlık ve şifa tanrısıydı. Genellikle Yunan tanrıçaları Artemis, Afrodit ve Athena ile ilişkilendirilir . Nahid, Anahita’nın ve Farsça Venüs kelimesinin modern bir varyasyonudur ve isme göksel bir hava verir.

Menşei: Farsça
Anlamı: Tertemiz
Telaffuz: aw-naw-hee-TAW
Varyasyonlar: Nahid

Anuşe
Anousheh karmaşıktır – bunu inkar etmek yok. Ancak, aynı zamanda benzersiz ve egzotik bir sese sahip, bu da olumsuzluklardan daha ağır basabilir. Ayrıca, olağanüstü bir adaşı var: Anousheh Ansari, başarılı bir iş kadını ve uzaya giden ilk İranlı!

Menşei: Farsça
Anlamı: Ölümsüz
Telaffuz: AH-new-sha
Varyasyonlar: Anushae, Anusheh, Anushay, Unushay

Arezou
Kızınız gerçekleşen bir “dilek” mi? Ardından, Orta Farsça “arzōg”dan “arzu” veya “dilek” için türetilen sevimli bir isim olan Arezou’yu adlandırmayı düşünün. Arezou İran, Türkiye, Afganistan ve Hindistan’da yaygındır ancak göleti geçmemiştir. Küçük Arezou’nuz Pers-Amerikalıysa kesinlikle göze çarpacak!

Menşei: Farsça
Anlamı: Arzu, dilek
Telaffuz: aw-reh-ZOO
Varyasyonlar: Arezu, Arzu, Arezoo

Argavan
Arghavan Farsça’da “mor” anlamına gelir. İran’da, bu bir kız adıdır ve baharda açan derin, macenta çiçekleri için seçilen erguvan ağacı için Farsça bir kelimedir.

Menşei: Farsça
Anlamı: Mor, erguvan
Varyasyonlar: Arghawan

Ariana
Ariana kulağa modern gelse de, hiçbir şey değil! Ariana, ya eski Yunan Ariadne’nin Latinize edilmiş bir şeklidir ya da eski İranlılar tarafından kendilerine atıfta bulunmak için kullanılan bir terimdir. Günümüzde insanlar, kızınıza pop yıldızı Ariana Grande’nin adını verdiğinizi varsayacak (niyetiniz bu olsa da olmasa da)! Erkek-kız ikizleriniz varsa, Ariana ve erkek eşdeğeri Arian, PB & J gibi birlikte gidin.

Menşei: Farsça, Yunanca
Anlamı: İranlı, en kutsal
Varyasyonlar: Ariane
Popülerlik: Ariana, ABD’de çok popüler, 2020’de 79. sırada.

Arnavaz
Arnavaz, Pers’in efsanevi kralı Cemşid’in kızıydı. Arnavaz ve kız kardeşi Shahrnaz çok güzellerdi, dünyanın en çok arzu edilen kadınları oldukları söyleniyordu. Arnavaz bir ağız dolusu ise, Arna veya Vaz takma adlarını deneyin.

Menşei: Farsça
Anlamı: Adaletsizlikten bahseden
Telaffuz: arn-ah-vaz

Arya
Arya’nın popülaritesi, Game of Thrones karakteri Arya Stark sayesinde ABD’de hızla artıyor. Arya , genellikle erkeklere verilen, kılıç kullanan GOT kahramanı beyaz perdede gösterilmeden önce İran’da popülerdi. İsim unisex, bu nedenle güçlü küçük kızınız veya oğlunuz için Arya’yı seçmekte özgürsünüz.

Menşei: Farsça, Hint , Hintçe , Malayalam
Anlamı: Soylu, onurlu
Telaffuz: aw-ree-YAH
Varyasyonlar: Aarya, Ariya

Ava
Ava , 2020’de Avustralya, Kanada, İngiltere, İrlanda, İskoçya ve ABD’de ilk 10’a girerek dünya çapında popüler bir seçimdir. Ava’nın, Farsça’da “ses” veya “ses”, Almanca’da “arzu edilen” anlamına gelen çeşitli kökenleri vardır. ve İngilizce’de “yaşamak”. Basit ama zarif Ava, dünyayı parmaklarının ucunda tutuyor.

Menşei: Farsça, İngilizce, Almanca
Anlamı: Ses, ses, yaşamak, arzu edilen
Telaffuz: AY-va
Popülerlik: Ava, 2019’da İran’da kızlar için en iyi 10 isim arasındaydı.

Ayten
Ayten, “ay” (ay) ve “ten” (deri) kelimelerinden oluşan Farsça kökenli bir Türkçe isimdir . Bu uhrevi isim, ay kadar parlak bir ten ve yıldızlardan daha parlak bir gülümseme ile kızınızı evrene bağlayacak.

Menşei: Farsça, Türkçe
Anlamı: Ayın derisi
Popülarite: Ayten 1986’da Türkiye’nin ilk 100’ünden düştü.

Azar
Azar , Farsça’da ” ateş ” anlamına gelir. Bu güçlü isim , Azar’ın (Atar veya Atash olarak da bilinir) yüce Bilgelik Lordu Ahura Mazda’nın onuruna yakılan kutsal bir ateş olduğu Eski bir İran dini olan Zerdüştlük ile ilgilidir.

Menşei: Farsça
Anlamı: Ateş
Telaffuz: aw-ZAR

Azita
Azita egzotik ve cesur, 21. yüzyıl kızı için mükemmel bir seçim! Farsça “özgür” veya “bağımsız” anlamına gelen “âzâd”dan türetilmiştir. İsveç’teki en etkili iş kadınlarından biri olarak gösterilen İsveçli-İranlı yönetici Azita Shariati de dahil olmak üzere özgür düşünen Azita’ları bulmak zor değil. Ardından ABD’nin ilk İran doğumlu büyükelçisi Azita Raji.

Menşei: Farsça
Anlamı: Özgür, bağımsız
Varyasyonlar: Azata

Bahar
Bahar, İran, Pakistan ve Türkiye’de “bahar” anlamına gelen tipik bir kız ismidir (fiil değil mevsim gibi). Bahar, çiçekler açarken doğan küçük bir kız için tatlı bir seçim olabilir!

Menşei: Farsça, Türkçe
Anlamı: Bahar
Telaffuz: ba-HAR
İsimleri: Bahar Soomekh, Crash ve Saw serilerindeki rolleriyle tanınan Amerikalı aktris.
Popülarite: Bahar, 1981’den bu yana ilk 100’de yer alan Türkiye’nin uzun süredir favorisi.

Banafşeh
Kızlar için Farsça isimlerimiz arasında çiçekli bir seçim olan Banafsheh, İran’a özgü mor bir çiçek olan “menekşe” anlamına gelir. Menekşeler stoğa doğru eğilir (sanki aşağı bakıyormuş gibi) ve diğer bitkilerin onları gölgelediği tenha alanlarda büyür. Fars edebiyatında genellikle alçakgönüllülük, utangaçlık ve alçakgönüllülük ile ilişkilendirilirler.

Menşei: Farsça
Anlamı: Menekşe çiçeği
Telaffuz: ba-NAF-she
Varyasyonlar: Banafshe, Benafsha

Banu
Banu, birkaç Babür prensesi ve imparatoriçesi tarafından doğan muhteşem bir isimdir. En dikkate değer olanı, güzelliği, zekası ve krallığına bağlılığı ile tanınan İmparator Muhammed Azam Şah’ın sevgili eşi İmparatoriçe Shahar Banu Begum’du. Kızınıza Banu ismini vermek onu da bir prenses gibi hissettirebilir!

Menşei: Farsça, Sanskritçe
Anlamı: Hanım, güneş
Varyasyonlar: Bano

Baran
Yağmurlu bir günde doğan bir bebek için Baran mükemmel bir seçenek! Farsça’da genellikle dişil, Türkçe ve Kürtçe’de erildir. Lehçe’de Baran, “koç” anlamına gelir – genellikle başkalarının zekasına hakaret etmek için kullanılır. Baran şiddetle tavsiye edilir (Polonya’da yaşamıyorsanız)!

Menşei: Farsça, Türkçe, Kürtçe, Lehçe
Anlamı: Yağmur, koç
Telaffuz: bah-RAHN

Behnaz
Behnaz aklına koyduğu her şeyde “mükemmel” olacak zeki küçük bir kız çocuğu düşündürüyor! Saygın moda tasarımcısı Behnaz Sarafpour ve İran Spor Bakanlığı’nı ülkenin ilk kadınlara özel motosiklet yarışına izin vermeye ikna eden İranlı motokros sürücüsü Behnaz Shafiei de dahil olmak üzere gerçek hayattaki Behnaz’lar bu imajı koruyorlar.

Menşei: Farsça
Anlamı: Mükemmel, hoş, narin
Telaffuz: beh-NAWZ

Bita
Bita otantik, sevimli ve karmaşık değil – toplam paket! İran ve Irak’ta en yaygın olanı, ABD’yi asla ilk 1000’e çıkarmıyor. Pers-Amerikalı prensesiniz için eşsiz bir seçim olabilir!

Menşei: Farsça
Anlamı: Eşsiz, rakipsiz
Telaffuz: BEE-tuh

Boran
Boran, 630’dan 632’ye kadar hüküm süren bir Pers kraliçesine aitti. İran tarihinde lider olan sadece üç kadından biriydi. Boran, sorumluluk almaktan korkmayan bir kız çocuğu yetiştirmek isteyen ebeveynler için mükemmel olabilir!

Menşei: Farsça
Anlamı: Birçok atın olması
Varyasyonlar: Buran

Derya
Darya’nın birkaç olası kökeni vardır. Farsça bir erkek çocuğunun “zengin ve kral” anlamına gelen adı olan Dariush’un kadınsı formu veya “Tanrı’nın Hediyesi” anlamına gelen Yunanca bir isim olan Dorothea’nın Rusça versiyonu olabilir. Aynı zamanda, ” deniz ” anlamına gelen Modern Farsça “daryā”dan da türetilebilir . Kökeni ne olursa olsun, Darya güzel ve karmaşık değil – bir İranlı-Amerikalı için çok erişilebilir!

Menşei: Farsça, Rusça
Anlamı: Deniz, sahip olduğu, zengin ve krallara, Tanrı’nın armağanı
Telaffuz: dar-YAW
Popülarite: Darya, Rusya’da popülerdir ve 2015’ten beri ilk 20’de yer almaktadır.

Delbar
Delbar, Farsça’da “kalp” anlamına gelen “dereotu” ile “almış olan” anlamına gelen “bar” kelimelerinin birleşiminden türetilmiş yürek ısıtan bir isimdir. İran’da bile nadirdir, bu nedenle kızınız muhtemelen sınıfındaki (hatta tüm okuldaki) tek Delbar olacaktır!

Menşei: Farsça
Anlamı: Kalpleri fetheden kimse
Varyasyonlar: Dilbar

Dilara
Şehname’de (“Kralların Kitabı”) Dilara, Pers İmparatorluğunun güzel ve bilge bir kraliçesiydi. Adı, Fars edebiyatı boyunca yazarların hayatlarını mutluluk ve umutla dolduran güzel kadınları tanımlamak için kullanılmıştır.

Menşei: Farsça
Anlamı: Kalbi süslemek
Varyasyonlar: Delara

Ehsan
Ehsan, “mükemmellik” veya “mükemmellik” anlamına gelen Arapça bir isim olan İhsan’ın Farsça şeklidir . Aynı zamanda, bir Müslüman’ın Allah’ın gözünde mükemmellik için çaba gösterme hedefini açıklayan dini bir terimdir.

Menşei: Farsça, Arapça
Anlamı: Mükemmellik, mükemmellik
Telaffuz: AY-saan
Varyasyonlar: İhsan

Elahe
Elaheh, “tanrıça” anlamına gelen Arapça “ilāha”dan ödünç alınan Farsça bir isimdir. Kızınıza Elaheh ismini koymak onu doğduğu günden itibaren özel hissettirecek!

Menşei: Farsça
Anlamı: Tanrıça
Telaffuz: eh-LAH-heh
Varyasyonlar: Elahe, Elaha

Elnaz
Elnaz, “halkın sevinci” anlamına gelen “naz” (zevk, rahatlık) ile birleştirilen “el” (ülke, insanlar) Türkçesinden türetilmiştir. Elnaz gibi bir isimle kızınız muhtemelen tanıştığı herkesin kalbini ısıtacak!

Menşei: Farsça
Anlamı: İnsanların sevinci
Telaffuz: ehl-NAWZ

Eşme
Esme , İngiltere, İskoçya ve ABD’de ses getiren en hızlı yükselen “e” isimlerinden biri. Bu Fars-Fransız ihracatı başlangıçta Lennox’un 1. düküne ait olan erkeksiydi. Esme’nin zarif sesi ve sofistike havası, onu son yıllarda kadınlar arasında popüler hale getirdi. Edebi Esme, Twilight’taki güzel vampir reisi ve JD Salinger’in For Esme – With Love and Squalor adlı kısa öyküsündeki 13 yaşındaki büyüleyici kadın da dahil olmak üzere bol miktarda bulunur.

Menşei: Fransızca, Farsça
Anlamı: Sevgili, sevmek
Telaffuz: EHZ-may
Varyasyonlar: Esme
Popülarite: Esme’nin Amerika’daki popülaritesi artıyor, 2020’de 398. sırada yer alıyor.
Güzel, Popüler

Farah
İran’da uzun süredir favori olan Farah, ilk olarak 1970’lerde Charlie’nin Melekleri’nin ünlü oyuncusu Farrah Fawcett sayesinde ABD’de dikkatleri üzerine topladı. İsim, Amerika’da biraz azaldı ve eski moda bir havası var. Vintage isim meraklıları için mükemmel olabilir !

Menşei: Farsça, Arapça
Anlamı: Mutlu
Varyasyonlar: Farrah
Popülarite: Farah, Fransa, İspanya, Hollanda ve Bosna-Hersek’te ilk 500’de yer alıyor.
Sevimli, Eski moda

Faranak
Faranak, Farsça Parvaneh adından türetilmiştir, Arapça’da “p” olmadığı için değiştirilmiştir. İlk olarak İran destanı Shahnameh’de bir İran kahramanı ve kralı olan Fereydun’un annesi için bir kadın adı olarak kullanılmıştır.

Menşei: Farsça, Arapça
Anlamı: Kelebek

Farangis
İran destanı Shahnameh’de Farangis, İran’ın aziz prensi Siyavash’ın en sevdiği karısıdır. Aynı zamanda efsanevi kahraman Kai Khosrow’un annesidir. Efsanevi Farangis gibi, kızınız da ailenize “şan” getirebilir!

Menşei: Farsça
Anlamı: Zafer getiren
Varyasyonlar: Frigis

Fariba
Fariba, İran ve Afganistan’da popüler olmasına rağmen, dünya çapında çok az ilgi gördü. Güzel anlamı ve sevimli takma adları olan Far, Ari ve Iba, ona başarı potansiyeli verir.

Menşei: Farsça
Anlamı: Büyüleyici, çekici, çekici
Varyasyonlar: Fareba

Farnaz
Farnaz, Farsça “farr” (parlaklık, ihtişam, parlaklık) ile “naz” (rahatlık, keyif, sevimlilik) birleşiminden gelir ve birlikte daha da güzel bir anlama sahip güzel bir isim oluşturur. Küçük Farnaz’ınız kesinlikle adı kadar “muhteşem” ve “keyifli” olacak!

Menşei: Farsça
Anlamı: Görkemli, parlak, hoş, sevimli

Fatıma
İranlı kadın isimlerimiz arasında dini bir seçim olan Fatemeh, İslam Peygamberi Muhammed’in kızı Fatıma’nın Farsça versiyonudur. Fatemeh, Müslüman inancında şefkat, özveri ve ahlak sembolü olarak görülen önemli bir şahsiyettir.

Menşei: Farsça, Arapça
Anlamı: Uzak durmak
Telaffuz: fah-teh-MEH
Varyasyonlar: Fateme, Fatimeh
Popülarite: Fatemeh, 2019’da İranlı kızlar için 1 numaralı isimdi.

Fereşteh
Fereşteh karmaşık olsa da özel anlamı olan “melek”, onu bebeğiniz için yukarıdan tatlı bir seçim haline getirebilir! Adı, “haberci” anlamına gelen eski Avesta kelimesi “fraēšta”ya kadar uzanabilir.

Menşei: Farsça
Anlamı: Melek
Telaffuz: far-ESH-teh
Varyasyonlar: Freshteh, Ferishteh, Freshta

Firuze
Firuze, deniz kadar mavi gözlü bir kıza yakışan “turkuaz” demek! Aynı zamanda “muzaffer” anlamına gelen Firuz’un dişil formudur. İranlı şair Firouzeh Mizani ve “Farsça Komik” yazarı Firoozeh Dumas da dahil olmak üzere ünlü taşıyıcıların kelimelerle bir yolu var.

Menşei: Farsça
Anlamı: Turkuaz, muzaffer
Telaffuz: ücret-roo-ZEH
Varyasyonlar: Firoozeh, Firuzeh

Giti
Kızınız sizin tüm “dünyanız” mı? Ardından, “maddi dünya” veya “evren” anlamına gelen “getig”den Orta Farsça bir isim olan Giti’yi adlandırmayı düşünün. Giti, 60’lı ve 70’li yıllarda İran’ın en iyi şarkıcılarından biri olan Giti Pashaei Tehrani tarafından ünlendi.

Menşei: Farsça
Anlamı: Evren, dünya
Telaffuz: gee-TEE
Varyasyonlar: Gity

Gohar
Gohar, İran ve Ermenistan’da kadınsı ve Pakistan’da erkeksi olarak kabul edilen kızlar için Farsça isimlerimizde unisex bir seçenektir. Kızınıza Gohar adını vermek, onun paha biçilmez bir mücevher kadar değerli ve güzel olduğunu düşündüğünüzü gösterebilir!

Menşei: Farsça, Ermenice, Urduca
Anlamı: Değerli taş, mücevher
Varyasyonlar: Gauhar, Gawhar
Popülarite: Gohar, 2012’den beri ilk 50’de yer alan Ermenistan’da uzun süredir favori.
Doğal, Popüler

Gölçehre
Golchehreh, muhteşem bir anlamı olan başka bir karmaşık Farsça isimdir. “Çiçek gibi yüz” anlamına gelen “chehre” (yüz) ile birlikte “gol” (çiçek) kelimesinden türetilmiştir. Golchehreh’in garip bir şekilde güzel olduğunu (ya da sadece garip olduğunu) düşünürseniz, muhtemelen biraz kafa kaşınmasına neden olacaktır!

Menşei: Farsça
Anlamı: Bir çiçek gibi yüz
Telaffuz: gol-che-ha-ray

Gölnar
Çiçeksi ve egzotik olan Golnar, “çiçek” anlamına gelen “gol” ve “nar” anlamına gelen “nar” kelimelerinden gelir. Kızınız ister meyve kadar taze, ister bir gül kadar hoş kokulu olsun, Golnar tatlı bir seçim olabilir.

Menşei: Farsça
Anlamı: Nar çiçeği

Golshifteh
Golshifteh, Farsça “gol” (çiçek) ve “eleme” (sevgi dolu) kelimelerinden gelir. Karmaşık olmasına rağmen, Golshifteh’in güzel anlamı ve “Body of Lies” ve “Sabır Taşı” oyuncusu Golshifteh Farahani ile olan ilişkisi, üzerinde düşünülmeye devam edebilir.

Menşei: Farsça
Anlamı: Sevgi dolu çiçek
Telaffuz: gol-shift-eh

Gordafarid
Şehname’de Gordafarid, İran’a yürüyen Turan birliklerini geciktirmeye yardım eden bir kahraman ve savaşçıydı . İranlı kadınlar için cesaret ve bilgelik sembolü olmaya devam ediyor. “Gorda”, İspanyolca’da “şişman” anlamına gelir ve eğer Latin iseniz Gordafarid’i yarış dışı bırakabilir.

Menşei: Farsça
Anlamı: Bilinmiyor

Gül
Gül’ün dünya çapında kökleri vardır ve ona kozmopolit bir his verir. İran ve Türkiye’de “çiçek” veya “gül” anlamına gelen tipik bir kız ismi. Aynı zamanda Avrupa ve Asya’da bir aile adı, bir İskandinav adı ve “güçlü koruyucu” anlamına gelen Guillaume’nin bir ortaçağ Fransız küçüğüdür.

Menşei: Farsça, Urduca, Peştuca
Anlamı: Çiçek, gül

Haleh
İran ve Türkiye’de popüler bir seçim olan Haleh, ayın etrafındaki haleye atıfta bulunan Arapça bir isim olan Hala’nın bir çeşididir. Amerika’da yaşıyorsanız, Haleh muhteşem ama abartılı olmayan büyüleyici bir Hailey alternatifi olabilir. Güzel bir takma ad Hale’dir.

Menşei: Farsça, Türkçe, Arapça
Anlamı: Ayın etrafında hale
Telaffuz: ha-LEH
Varyasyonlar: Hale

Hamide
Dini imada bulunan birçok Farsça kız isminden biri olan Hamideh, Allah’ın Isalm’daki 99 isminden biri olan Hamid’in dişil versiyonudur. Kızınızı Müslüman inancına göre yetiştirmeyi planlıyorsanız Hamideh mükemmel olabilir.

Menşei: Farsça
Anlamı: Övgüye değer
Varyasyonlar: Hamide

hayat
Farsça kız isimlerimiz arasında klasik bir seçenek olan Hayat, “hayat” anlamına gelir – “hayatı” başlamak üzere olan küçük kızınız için uygun bir seçim! Hayat, daha önce İspanya ve Fransa’da ilk 500’de yer alan önde gelen bir İran ihracatıdır. Bu zarif isim ABD’de gözlerden kaçıyor Onu şimdiki zaman olarak seçmeye vakit yok!

Menşei: Arapça, Farsça, Urduca
Anlamı: Hayat
Telaffuz: HI-yut

Hedieh
Çocuk sahibi olmak, yukarıdan bir “hediye” almak gibidir! Kızınıza Hedieh adını vermek, ona ne kadar değer verdiğinizi gösterebilir. Bu tatlı isim neredeyse sadece İran’da kullanılıyor ve bu da onu özel kızınız için eşsiz bir seçim haline getiriyor.

Menşei: Farsça, Arapça
Anlamı: Hediye
Telaffuz: hed-EE-yeh
Varyasyonlar: Hadia, Hadiyya, Hadiya

Helma
Helma Farsça değil, William’ın kadınsı bir formu olan Wilhelmina’nın Almanca ve Hollandaca küçüğüdür . Germen köklerine rağmen, Helma İran’da çok popüler. Yani, Pers kraliçeniz için yine de uygun bir seçim olabilir!

Menşei: Almanca, Hollandaca
Anlamı: Will kask
Popülerlik: Helma, 2019’da İran’ın en iyi 10 kız ismi arasında yer aldı.

Hengameh
Hengameh Amerika’da nadir olsa da, İran’da çok sayıda ünlü aktris ve şarkıcının bu ismi kullandığı biliniyor. Hengameh gibi bir isimle kızınız kesinlikle görülmesi gereken bir “harika” olacak!

Menşei: Farsça
Anlamı: Zaman, kargaşa, merak

Ev
Pers mitolojisinde Homa, tüm yaşamını yerin üzerinde uçarak geçiren, asla yere inmeyen bir kuş ruhuydu. Kızınıza Homa adını vermek, ona hayatın zorluklarının “üstüne çıkması” için ilham verebilir!

Menşei: Farsça
Anlamı: Su ruhu

Jahanara
Bu isim, 17. yüzyıldan kalma bir Babür prensesi ve İmparator Şah Jahan’ın en büyük çocuğu olan Jahanara Begum tarafından ünlendi. Jahanara, modern bir zaman prensesi için de yeterince zarif ve egzotik!

Menşei: Arkaik Farsça, Bengalce
Anlamı: Dünyayı süsleyin
Telaffuz: jaa-huh-NAA-ruh

Ceyran
Ceyran, güzelliği ve çekiciliği ile tanınan İranlı Şah Nasır el-Din’in sevgili eşi ile ilişkilidir. İran’da kesinlikle kadınsı ama Gürcistan’da unisex, cinsiyetten bağımsız bir hava veriyor. Ancak Ceyran’ın “ceylan” anlamı, zarafeti ve zarafeti ile bilinen bir antilop türü olarak ona kadınsı bir dokunuş verir.

Menşei: Farsça
Anlamı: ceylan
Varyasyonlar: Jeiran

Katayun
Katayoun muhtemelen “ev” anlamına gelen Eski Farsça “kata”dan gelir ve “banu” “hanımefendi” veya “karısı” anlamına gelir, “evin hanımı” anlamına gelir. Pers destanı Shahnameh’de Katayoun, Rum Kayzeri’nin kızıydı. Babasının onaylamadığı Goshtasb’a aşık oldu. Ancak Goshtasb bir ejderha ve bir kurdu öldürdükten sonra Kayzer’in saygısını kazanır ve Katayoun ile mutlu bir şekilde yaşar.

Menşei: Farsça
Anlamı: evin hanımı
Telaffuz: kedi-AH-youn

Hatice
Hatice’nin dini bir geçmişi vardır ve Hz. Muhammed’in ilk eşi olan ve İslam’ı ilk kabul eden kişiye aittir. Arapça “prematüre çocuk” anlamına gelen Khadija’dan türetilmiştir – küçük kızınız erken gelirse mükemmel bir seçimdir!

Menşei: Farsça, Arapça
Anlamı: Prematüre çocuk
Telaffuz: kah-dee-JAY

Popülarite: Farsça Hatice, Arap Hatice’den daha az popülerdir ve İran dışında asla ilk 500’e girmez.

Hurşit
Kızınız güneş kadar parlak mı? O zaman ona Hurşid adını vermeyi düşünün! Eski Zerdüşt dininde Hurşid, güç ve ışıkla ilişkilendirilen bir güneş meleğinin adıydı. Modern zamanlarda erkekler için daha yaygın, ama bunun sizi caydırmasına izin vermeyin!

Menşei: Farsça
Anlamı: Parlayan güneş
Varyasyonlar: Horshid

Kimia
Kimia, zarif sesi ve basit yazımıyla dünya çapında bir sansasyon olma potansiyeline sahiptir. 11. yüzyıl Sufi metni Kimiya-yi sa’ādat veya Mutluluk Simyası’na atıfta bulunarak “nadir” veya “simya” anlamına gelir. Kim, Kimmy ve Mia kısa listemizi oluştururken takma adlar bulmak zor değil.

Menşei: Farsça
Anlamı: Nadir, simya
Telaffuz: kee-mee-YAW
Varyasyonlar: Kimiya

Lale
Güzel, özgün ve sofistike Laleh’i tanımlamak için kullanacağımız birkaç kelimedir – “lale” anlamına gelen kızlar için Farsça bir isim. İran’da laleler dini ve siyasi şehitlikle ilişkilendirilir. İran Devrimi’nden sonra İran, ölen insanları onurlandırmak için ulusal bayrağına kırmızı bir lale koydu. Laleler ayrıca gençliği ve yeni yaşamı sembolize eder – baharın bir işareti.

Menşei: Farsça
Anlamı: Lale
Telaffuz: laah-LEH

Leyla
Farsça kız isimlerimiz arasında popüler bir seçim olan Leila, “gece” anlamına gelen Leyla’nın bir çeşididir. Leila Batı’yı kasıp kavurdu ve 1900’den beri ABD’nin ilk 1000’inde yer aldı. Lord Byron’ın şiiri Don Juan’daki Türk yetim ve Lawrence Durrell’in ünlü kitap serisindeki Nessim Hosnani’nin annesi de dahil olmak üzere Leila’yı bulmak zor değil. İskenderiye Dörtlüsü.

Menşei: Farsça, Arapça, Kürtçe, İngilizce
Anlamı: Gece
Telaffuz: LAW
Varyasyonlar: Leyla
Popülerlik: Leila ABD’de yükselişte, 2020’de 205. sırada.

Mahdokht
Mahdokht’un söylenmesi ve hecelenmesi zordur, bu da onu İran dışında zor bir satış haline getirir. Yine de güzel bir anlamı var, “ayın kızı”, bu sizi iki kez düşündürebilir.

Menşei: Farsça
Anlamı: Ayın kızı
Telaffuz: mah-doke

Mahsa
Mahsa, “ ay gibi ” anlamına gelir , gece doğan bir kıza yakışan bir isim! İran dışında nadiren kullanılan basit ama egzotik. İster bir doğa fanatiği, ister bir astroloji aşığı olun, Mahsa’nın kesinlikle size sunacağı bir şeyler vardır.

Menşei: Farsça
Anlamı: Ay gibi

Mandalina
Mandana, Pers hükümdarı Büyük Cyrus’un annesi tarafından doğan, kraliyetle ilişkili birkaç Farsça kadın adından biridir. Kızınızın sonsuza kadar küçük prensesiniz “olmasını” istiyorsanız harika bir seçim!

Menşei: Farsça
Anlamı: Kalmak, kalmak
İsimleri: Mandana Karimi, İranlı aktris ve model.
Popülerlik: Mandana, İran’da çok popüler ve 2019’da ilk 10’da yer aldı.

Manijeh
Manijeh, Bijan’ın Pers destanı Shahnameh’deki sevgilisiydi. Bijan, İranlı bir şövalyenin oğluydu, Manijeh ise İran’ın en büyük düşmanı olan Kral Afrasiab’ın kızıydı. Yasak olmasına rağmen aşık oldular (bir Pers Romeo ve Juliet gibi)!

Menşei: Pers, Eski Part
Anlamı: Bilinmiyor
Telaffuz: ma-nee-ZHEH
Varyasyonlar: Manizheh

Marjane
Okyanus görüntülerini akla getiren modern ve genç bir Farsça isim . Marjane adında bir kız, zamanını dalgaların altında geçirmekten keyif alacaktır.

Menşei: Farsça, Arapça
Anlamı: Mercan
Telaffuz: mar-ZHAHN
Varyasyonlar: Marjan

Meryem
Meryem’in dini kökenleri, İsa’nın annesi Meryem’in Farsça, Arapça, Urduca, Başkurt ve Tatar formudur. Kutsal Anne’ye saygı duyan Hristiyanlar ve Müslümanlar arasında yaygındır . Meryem, İran’da özellikle doğum için güçlü tıbbi faydaları ile bilinen bir çiçeğin adıdır.

Menşei: İbranice
Anlamı: Acı denizi, dilek çocuğu, sevgili
Varyasyonlar: Mariam
Popülarite: Maryam ilk olarak 2000 yılında ABD’nin ilk 1000’ine girdi ve 2020’de 503. oldu.

Masumeh
Masumeh, Masuma’nın Farsça şeklidir. 9. yüzyıl Şii imamı Musa al-Kadhim’in kızı Fatima Masoumeh’e aitti. Şii Müslüman kadınlar için önemli olan “saflığını” ve “masumiyetini” örneklemek için Masumeh olarak adlandırıldı.

Menşei: Farsça
Anlamı: Masum, saf
Telaffuz: ma-SOO-mah
Varyasyonlar: Masoomeh
Popülarite: Masumeh, İran’da çok popüler, yıllardır ilk 10’da yer alıyor.

Mina
Mina’nın Farsça’da birkaç anlamı var, en sevdiğimiz “ masmavi gökyüzü ”, parlak ve bulutsuz bir günde doğan bir kız için mükemmel! Mina aynı zamanda “alaycı kuş” (sesleri kolayca tekrarlayabilen kuş) ve “marguerite çiçeği” (bir çeşit papatya) anlamlarına da gelir. Mina aynı zamanda güzel rengiyle ödüllendirilen koyu mavi bir taş olan lapis lazuli’ye verilen bir isimdir.

Menşei: Farsça, Hintçe, Hintçe, Felemenkçe, İngilizce
Anlamı: Masmavi gökyüzü, alaycı kuş, marguerite çiçeği, lapis lazuli
Popülarite: Mina, 1900’lerin başında ABD’de popülerdi, 2020’de yeniden yükselişe geçti.

Minoo
Minoo, “göksel” anlamı olan genç bir isimdir. Öncelikle İran’da kullanılıyor ancak Hindistan’da biraz ilgi gördü. Minoo ABD’de ender olsa da bizim onayımızı alacak kadar sevimli.

Menşei: Farsça
Anlamı: Cennet, cennet
Telaffuz: ben-YENİ
Varyasyonlar: Eksi

Mitra
Pers mitolojisinde Mithra, ışık ve dostluk tanrısı ve yüce tanrı Ahura Mazda’nın oğluydu. Mithra artık güncelliğini yitirdi, yerini modern Mitra ve Mehr varyasyonları aldı.

Menşei: Farsça, Hint
Anlamı: Yemin, arkadaş
Telaffuz: Meet-RAW
Varyasyonlar: Mehr

Mona
Mona, tüm dünyada kökleri olan kozmopolit bir isimdir. İran’da, Tanrı’nın nasıl sonsuz olduğunu açıklayan bir sıfat olan Mana’dan türetilmiştir. Basit ama sofistike olan Mona, zamansız bir favori.

Menşei: Farsça, Arapça, İrlandaca , Fransızca, Yunanca, İtalyanca , İngilizce, İskoçça, Sanskritçe
Anlamı: Sonsuz tanrı, dilek, asil, aşk, leydim, ay, Viking, yalnız
Popülarite: Mona dünya çapında yaygındır ve daha önce Norveç, Fransa, Belçika ve ABD’de ilk 500’e girmiştir.
Dünyevi, Popüler, Güzel

Narjlar
Narges, Yunan folklorunda yansımasına uzun süre bakan güzel bir genç adam olan Narcissus’un Farsça şeklidir ve öldü ve bir nergis çiçeği (AKA bir nergis) oldu. Bir mitoloji hayranıysanız, Narges kısa listenizde olmalı!

Menşei: Farsça, Yunanca
Anlamı: Nergis, nergis çiçeği
Varyasyonlar: Nargess, Nargis

Nesrin
Nesrin İran’ın en popüler kız isimlerinden biri ve nedenini anlamak çok kolay! Nesrin zarif, güzel ve yeni toplanmış bir gül kadar taze. Nesrin ve Nasrin yazımları İran’da yaygınken, Nesrin Türkiye’de daha yaygındır.

Menşei: Farsça, Bengalce
Anlamı: Yaban gülü
Telaffuz: nas-REEN
Varyasyonlar: Nesrin, Nasrin
Popülarite: Nesrin, 2014 yılında 13. sırada yer alan Bangladeş’te yaygındır.
Doğal, Güzel, Zarif

Nastaran
Nastaran, Avrupa, kuzeybatı Afrika ve batı Asya’ya özgü hoş bir kokuya sahip güzel bir pembe çiçek olan “köpek gülü” için Farsçadır. Şifacılar kırmızı meyvelerini kuduz ısırıklarını tedavi etmek için kullandıkları için buna “köpek” gülü denir. Köpek gülleri, bebeğiniz için tüm olumlu özellikler olan sağlık, sevgi ve gençlik ile ilişkilidir!

Menşei: Farsça
Anlamı: Yaban gülü

Naz
Naz sade ve cesurdur, ona modern bir çekicilik kazandırır. Farsça “sevimli” veya “zevk” anlamına gelen “naz” kelimesinden türetilmiştir. Ancak, aynı zamanda gururla eşanlamlı olarak da kullanılır. Naz, ABD’yi hiçbir zaman ilk 1000’e sokmadı, ancak potansiyeli olduğunu düşünüyoruz.

Menşei: Farsça, Türkçe
Anlamı: Şirin, zevk
Telaffuz: NAHZ
Popülarite: Naz, Fars kökenli olmasına rağmen, Türkiye’de daha yaygındır ve 2008 yılında 76. sıra ile en yüksek sırayı almıştır.

Nazanin
Nazanin tatlı ve sofistike, 21. yüzyıl kızı için mükemmel bir seçim. Orta Doğu ve Orta Asya’da, özellikle İran, Azerbaycan, Afganistan ve Türkiye’de yaygındır.

Menşei: Farsça
Anlamı: tatlım, güzel
Telaffuz: nah-zah-NEEN
Varyasyonlar: Nazenin

Neda
Neda, “çağrı” veya “ilan” için Arapça bir isim olan Nida’nın Farsça biçimidir. Yunan mitolojisinde Neda , Zeus’un yetiştirilmesine yardım eden ve isme mistik bir hava katan bir periydi.

Menşei: Farsça, Arapça, Yunanca
Anlamı: Çağrı, ilan
Telaffuz: nee-DA

Negin
Kızınız elmaslardan daha mı değerli? Ardından, ona “değerli taş” anlamına gelen Negin adını vermeyi düşünün, özellikle yüksek değerli nadir taşlar. Negin en çok İran dilinde, Nigina ise Tacik/Özbek’te ve Nagin ve Nagina Urduca’da yaygındır.

Menşei: Farsça
Anlamı: Değerli Taş
Varyasyonlar: Nagin, Nagina, Nigina

Nilüfer
Niloufar, öncelikle İran, Türkiye ve Azerbaycan’da kullanılan egzotik bir güzelliktir. Göletler, göller ve akarsularda yaşayan bir su bitkisi olan “nilüfer” anlamına gelir. Pers kültüründe nilüferler saflığı simgeliyor çünkü kökleri çamurda büyüse de çiçekleri sudan güzel ve temiz çıkıyor.

Menşei: Farsça
Anlamı: Nilüfer
Telaffuz: nee-loo-FAR
Varyasyonlar: Nilophur, Nelofar, Nilofar, Niloofar

Pantea
Pantea Arteshbod, MÖ 539’da Opis Savaşı sırasında Büyük Cyrus’un kadın teğmeni olan tanınmış bir adaşıdır. O ve kocası, imparatorun imparatorluk muhafızı olarak hizmet eden bir grup seçkin savaşçı olan Pers Ölümsüzleri’ni kurdu. Kızınıza Pantea adını vermek, bu kadın savaşçı kadar cesur olması için ona ilham verebilir!

Menşei: Farsça, Yunanca
Anlamı: Bütün çiçekler
Telaffuz: pan-TE-ah

Paris
Parisa, güzelliği ve yaramazlıkları ile bilinen kanatlı ruhların mitolojik bir ırkı olan “pari”den türetilmiştir. Sımsıcak bagetler ve Eyfel kulesi sizi zevkten mest ediyorsa, Parisa’nın Paris’e olan yakın benzerliği ana satış noktası olabilir!

Menşei: Farsça
Anlamı: Bir peri gibi
Varyasyonlar: Paresa

Parvaneh
Kızınıza Parvaneh adını vererek hayatta uçması için kanatlar verin! Bu zarif isim Farsça’da “kelebek” anlamına gelir. Aynı zamanda, vaşakların kelebek kanatlarına benzeyen uzun siyah kulakları nedeniyle seçilen Farsça vaşak için bir isimdir.

Menşei: Farsça
Anlamı: Kelebek
Telaffuz: par-vaw-NEH

Pegah
Pegah Farsça’da “şafak” anlamına gelir – sabahın erken saatlerinde doğan bir bebek için çekici bir seçim! Peggy Amerika’da “dışarıda”, 1989’dan beri ilk 1000’de değil. Pegah “büyükanne havası” olmadan benzersiz bir Peggy alternatifi olabilir.

Menşei: Farsça
Anlamı: Şafak
Telaffuz: pa-GAWH

İran
Pers, günümüz İran’ının eski adıdır. Günümüzde, Asya veya Londra gibi Amerikanlaştırılmış bir yer adı olarak kullanılıyor. Kızınıza İran adını vermek, gittiği her yere İran’dan bir parça getirmesine izin veriyor!

Menşei: Farsça
Anlamı: İran
Popülarite: Persia, ABD’nin ilk 1.000’ine hiçbir zaman girmedi, nadir görülen bir isim olarak kabul edildi.

Razan
Pinot grigio ve merlot en sevdiğiniz içecekler mi? Ardından, “bağ” anlamına gelen Farsça bir isim olan Razan’ın tadını çıkarabilirsiniz. Razan güzel bir kadeh şarap gibidir – tatlı, rafine ve sadece yaşlandıkça daha iyi olur!

Menşei: Farsça, Arapça
Anlamı: Bağ, sakin
Telaffuz: rah-ZAHN

Roşanara
Roshanara, kraliyet ailesi için yeterince zarif! Bu, erken bir taşıyıcının 17. yüzyıldan kalma bir prenses ve Babür İmparatorluğu’nun First Lady’si olan Roshanara Begum olduğunu düşünürsek mantıklıdır. Roshanara’yı daha erişilebilir kılmak için Rosh, Ana veya Nara gibi basit takma adlar deneyin.

Menşei: Farsça
Anlamı: Işıkla süslenmiş

Roya
Roya, İran, Afganistan ve Azerbaycan’da yaygın olarak kullanılan, gizemli bir ipucu olan zarif bir isimdir. Güzel, otantik ve hecelemesi kolay – belki de bir “rüya” gerçek oluyor!

Menşei: Farsça, Arapça
Anlamı: Rüya, vizyon
Varyasyonlar: Rüya

Rudabeh
Rudabeh, Pers destanı Shahnameh’de Kabil’in efsanevi bir prensesi ve Zal’ın karısıydı. Biri Şehname’nin önde gelen kahramanı Rüstem olan iki çocuğu vardı. Bu efsanevi isim, modern zamanlarda nadiren kullanılır ve kızınızın kalabalığın arasından sıyrılmasını sağlar!

Menşei: Farsça
Anlamı: Nehir
Telaffuz: ru-DAH-bah
Varyasyonlar: Rudaba

Sanaz
Sanaz, Türkçe “sa” ile “zarafet dolu” anlamına gelen Farsça “naz” kelimesini birleştirir. Farklı kültürel geçmişlere sahip ebeveynler için mükemmel bir uzlaşma olabilir!

Menşei: Farsça
Anlamı: Lütuf dolu
Varyasyonlar: Sanaaz

Sepide
Fars edebiyatında Sepideh, karanlığın ortadan kaldırılmasını ve onun yerine parlak yeni bir günün vaadini sembolize eder. Kızınız, hayatınıza umut ve sevgi getiren parlayan ışığınız olabilir.

Menşei: Farsça
Anlamı: Şafak, sabah ışığı, beyaz
Telaffuz: seh-pee-DEH
Varyasyonlar: Sepide, Sepidah, Sepida

Setare
Setareh, gökyüzündeki yıldızlar kadar parlak parlayan göksel bir isimdir . Sanskritçe Tara, Latince Stella ve Fransız Estelle ile ilgilidir. Ancak, diğerlerinden daha az bilinir, yapımdaki güzel “yıldızınız” için orijinal bir seçimdir!

Menşei: Farsça
Anlamı: Yıldız, kader
Telaffuz: seh-taw-REH
Varyasyonlar: Setare

Şehrazad
Binbir Gece Masalları adlı kitapta Şehrazad, eşlerini sadakatsizliklerini önlemek için evlendikten sonraki sabah öldüren Kral Şehriyar ile evlenir. Şehrazad, krala 1001 gece boyunca büyüleyici bir hikaye anlatarak bu kaderden kaçınır. Şehrazad hikayesini bitirdiğinde, kral ona aşık olur ve onu kalıcı kraliçesi yapar. Shahrazad adındaki herhangi bir kız kesinlikle mükemmel bir hikaye anlatıcısı olacaktır.

Menşei: Farsça
Anlamı: Özgür şehir

Şems
Shams, Akad ışık tanrısı Shamash ile ilgili İslam öncesi bir güneş tanrıçasıydı. Shams, kızınızın nasıl hayatınızın güneş ışığı olacağını mükemmel bir şekilde yakalayabilir, her kahkaha ve gülümsemeyle gününüzü aydınlatabilir.

Menşei: Farsça, Arapça
Anlamı: Güneş, parlak

Şeyda
Şeyda, bir başkasına o kadar “aşık” olan birine atıfta bulunan şiirsel bir isimdir ve neredeyse onları delirtiyor! “Birini canını acıtacak kadar çok sevmek” duygusu, kızınıza olan koşulsuz sevginizi yeterince tanımlayabilir!

Menşei: Farsça
Anlamı: Aşk hastası, aşık

Şirin
Şirin, Sasani Kralı II. Hüsrev’in Hristiyan karısıydı. Ölümünden sonra, İran edebiyatında ilham verici bir figür haline geldi, dini bağlılığı ve kocasına olan bağlılığıyla takdir edildi. ABD’de Shirin, modası geçmiş Sharon’a yeni bir alternatif olabilir.

Menşei: Farsça
Anlamı: Tatlı
Telaffuz: shee-REEN
Varyasyonlar: Shereen, Shireen

Şiva
Shiva’nın Hindu yıkım ve restorasyon tanrısı ile dini ilişkileri vardır. Farsça’da daha gerçekçi, yani “büyüleyici” veya “belagatlı” anlamına gelir. Shiva, sevimli bir kişiliğe sahip güçlü bir genç kadın yetiştirmek isteyen ebeveynler için mükemmel bir seçim olabilir!

Menşei: Farsça, Hint
Anlamı: Büyüleyici, güzel, kibar
Telaffuz: shee-VAW
Varyasyonlar: Sheeva, Siva, Sivan

Simin
Simin, genellikle İranlı şair ve aktivist Simin Behbahani ile ilişkilendirilen sanatsal bir yeteneğe sahiptir. Kızınıza Simin adını vermek, yaratıcı tarafını sürdürmesi için ona ilham verebilir!

Menşei: Farsça
Anlamı: Simli, beyaz
Telaffuz: See-MEEN

Süreya
Avrupa sosyetesi ve son İran Şahı’nın eşi olan Prenses Soraya bu ismi meşhur etti. Soraya, gelecekteki Pers prensesiniz için mükemmel olabilir! Kraliyet sizin için bir fincan çay değilse, belki de Soraya’nın eski mitlerde öne çıkan tanınmış bir yıldız kümesi olan Ülker ile olan ilişkisini tercih edersiniz.

Menşei: Farsça, Arapça
Anlamı: Ülker
Telaffuz: so-ray-YAW
Varyasyonlar: Suraya
Popülarite: Soraya, 2000’lerin ortalarında Fransa, Hollanda ve İsviçre’de popüler bir isimdi.
Zarif, Doğal

Sudabe
Pers destanı Shahnameh’de Sudabeh, Hamarvaran krallığının güzel bir prensesiydi. Sonunda İran Kralı Kay Kavus’un kalbini kazanır ve Prens Siyavash’ın üvey annesi olur. Küçük Sudabeh’iniz gözlerini açtığı andan itibaren bir kraliçe gibi hissedecek!

Menşei: Farsça
Anlamı: Parlak kâra sahip olmak
Telaffuz: soo-DAH-beh
Varyasyonlar: Sodaba

Tahmin
Tahmina, 10. yüzyıl Pers destanı Şehname’deki birkaç Farsça kadın adından biridir. Ünlü savaşçı Rüstem ile evli olan Kral Samangan’ın kızıydı. Destekleyecek güzel bir hikayesi olan harika bir isim!

Menşei: Farsça
Anlamı: Güçlü, yiğit
Varyasyonlar: Tahmineh, Tahmeena, Tehmina

Tala
Tala, kökleri dünya çapında olan kozmopolit bir isimdir. Farsça’da “altın” anlamına gelir. Altın kalpli ve ruhlu bir kız yetiştirmek istiyorsanız, Tala bir koruyucu olabilir!

Menşei: Farsça, Norveççe , İsveççe , Danca, İzlandaca, Tagalogca, Arapça, Samoaca , Navajo
Anlamı: Altın, asil, parlak yıldız, palmiye ağacı, hikaye, kurt
Varyasyonlar: Talah

Taraneh
Taraneh uyumlu ve neşeli, gelecekteki ötücü kuşunuz için mükemmel! İran dışında nadiren kullanılır, bu da onu yerli olmayanlar için egzotik bir seçim haline getirir. Tara, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyorsanız, erişilebilir bir takma ad olabilir.

Menşei: Farsça
Anlamı: Şarkı, melodi
Telaffuz: taa-ra-NEH

Yasamin
Kızınızın çiçek ismi Yasamin olan güzel bir genç kadına dönüşmesini izleyin. Persler, Yasamin çiçeğinin saflığı ve güzelliği temsil eden cennetsel bir hediye olduğuna inandıkları için, Yasamin, “Tanrı’nın armağanı” anlamına gelir.

Menşei: Farsça
Anlamı: Tanrı’nın Hediyesi
Telaffuz: yaw-sa-MIN
Varyasyonlar: Yasaman
Popülarite: Yasamin, Yasmin ve Jasmine türevlerinden daha az popülerdir ve İran dışında hiçbir zaman ilk 100’e girmez.
Güzel, Doğal, Ortak

Yasna
Yasna, eski İran’da Zerdüştler tarafından uygulanan bir törendi. Amacı, yüce varlıkları Ahura Mazda’nın güçlerini güçlendirmek ve kötü ruh Angra Mainyu’nun yıkıcı güçlerini azaltmaktı. Bu mistik unvan kendi ülkesinde çok modadır, ancak başka yerlerde çok nadir görülür.

Menşei: Farsça
Anlamı: Namaz, ibadet
Popülerlik: Yasna, 2019’da İran’ın en iyi 10 kız ismi arasında yer aldı.

Zehra
Zehra, 2019’da İran’ın en iyi 10 kız ismi arasında yer alan Zahra, Nazanin-Zahra ve Fatemeh-Zahra ile İran’da uzun süredir favori. Muhammed. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Zahra 2012’den beri yükselişte, durma belirtisi yok.

Menşei: Farsça, Arapça
Anlamı: Parlak, parlak
Popülerlik: Zahra, 2019’da İran’da en iyi 10 kız ismi arasındaydı.
Popüler, Dini

Zarina
Zarina, “altın” anlamına gelen Farsça “zarin” kelimesinden gelir ve onu sarı saçlı bir bebek için uygun bir seçenek haline getirir! Alternatif olarak, kızınıza güzelliği, bilgeliği ve cesareti ile tanınan eski bir Sacae hükümdarı olan Kraliçe Zarina’nın adını verebilirsiniz.

Menşei: Farsça, Kazakça, Urduca, Malayca
Anlamı: Altın
Varyasyonlar: Zarinaea, Zaranya

Zhaleh
Zhaleh, İran ve Türkiye’de yaygın bir ad ve soyaddır. Ona vahşi, doğal bir yön veren “çiy” veya “dolu taşı” anlamına gelir. Zhaleh, kızınızın dışarıdaki harika sevgisine ilham verebilir!

Menşei: Farsça
Anlamı: Çiğ, dolu
Telaffuz: zhaw-LEH

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

                                                                                                                                                                                                                                   .
istanbul escort deneme bonusu veren siteleruetds masal oku
panel çit tiktok takipçi al Mobil Sohbet güvenlik sistemleri kredi danışmanlığı kaynak makinesi fiyatları özel tenis kursu